Zdravie

Krvné zrazeniny zabíjajú milióny ľudí: Zistite, či jednu z nich nemáte v tele

Krvná zrazenina alebo inak nazývaná tiež trombóza, je tichá hrozba, ktorá číha v telách niektorých ľudí a môže sa stať žmurknutím oka smrteľnou.

Napriek svojej obrovskej nebezpečnosti často zostáva oproti iným zdravotným hrozbám v podstate bez povšimnutia a publicity, ktorú by si zasluhovala.

Médiá sa často zameriavajú na ochorenia srdca, cukrovku, rakovinu či obezitu. Riziko trombózy však postihuje rovnako mužov aj ženy, mladých či starých.

Počet náhlych úmrtí spôsobených krvnými zrazeninami pritom prevyšuje kombináciu počtu úmrtí vyššie uvedených ochorení.

Čo sú to krvné zrazeniny

Ide o medicínsky stav, keď sa vytvoria zhluky červených krviniek v žilách kdekoľvek na tele, zvyčajne v nohách.

Nebezpečenstvo vzniká vtedy, keď sa taká zrazenina odtrhne a krvou putuje do iných častí tela. Keď sa dostane do pľúc, hovoríme o pľúcnej embólii. Tá môže byť v okamihu smrteľná.

Krvná zrazenina sa prejavuje napríklad opuchom a bolesťou postihnutej oblasti tela, ale sú prípady, keď nemusí mať žiadne príznaky.

Ak sa však znovu dá do pohybu a premiestni sa do pľúc, má potenciál sa rýchlo stať ohrozením života, a to bez žiadneho varovania.

Kto má zvýšené riziko krvných zrazenín?

Trombózou sú každý rok na svete postihnuté vyše 2 milióny ľudí a väčšina si to ani neuvedomuje. Z nich umrie každý desiaty človek na komplikácie, ktoré toto ochorenie spôsobuje.

Najviac sú krvnými zrazeninami ohrozené nasledujúce skupiny ľudí:

  • ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu
  • tehotné ženy a ženy 6 až 8 týždňov po pôrode
  • každý, kto má obmedzený pohyb dlhšiu dobu (vrátane hospitalizovaných, pracujúcich v kancelárii, dlho cestujúcich v lietadle, aute či hromadnej doprave)
  • ľudia s rodinou anamnézou pľúcnej embólie
  • ľudia užívajúci lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanlivosť krvi
  • starší ľudia
  • ženy po menopauze
  • obézni ľudia
  • fajčiari

Ako zistiť, že môžete mať v tele krvnú zrazeninu

Niektorým ľuďom sa môže vytvoriť krvná zrazenina, bez toho aby patrili do niektorej z vyššie uvedených rizikových skupín. Preto je dôležité príznaky trombózy poznať.

Ak spozorujete na sebe niektorý z nasledujúcich príznakov, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc, aby vám boli urobené príslušné testovanie.

Kŕče v nohách alebo v rozkroku

Keď pocítite náhle kŕče, ktoré nemožno vysvetliť napríklad namáhavým cvičením alebo nutričné ​​nedostatočnosťou, príčinou môže byť krvná zrazenina v žile.

Tento stav vyžaduje odborné vyšetrenie.

Opuch jednej alebo oboch nôh

Ako sme už uviedli, k trombóze najčastejšie dochádza v jednej z nôh. Niekedy ale postihuje aj obe končatiny naraz.

Keď pocítite náhly opuch a znecitlivenie v nohách, pričom vám nohy zvyčajne neopúchajú (ako napríklad pri cukrovke alebo ochoreniach obličiek), vyhľadajte pomoc lekára. Môže ísť totiž o komplikáciu trombózy.

Bolesti v hrudníku alebo ťažkosti s dýchaním

Bolesti v hrudníku sú jedným zo siedmich typov bolestí, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať. Sú tiež jedným z desiatich prejavov prichádzajúceho srdcového infarktu.

Keď sa krvná zrazenina oddelí a cestuje krvou do pľúc, tam môže veľmi rýchlo vyvolať smrteľnú pľúcnu embóliu.

Preto, ak pocítite bolesť v hrudníku alebo sa vám ťažko dýcha, okamžite volajte záchranku, aby ste predišli srdcovému infarktu alebo pľúcnu embóliu.

Je lepšie sa mýliť ako to ignorovať a riskovať úmrtia.

Vykašliavanie krvi

Ďalším príznakom trombózy v štádiu pľúcnej embólie je vykašliavanie krvi. To je však všeobecne niečím, čo si vždy vyžaduje lekársku pozornosť.

Vykašliavanie krvi môže byť síce spôsobené viacerými druhmi ochorení, ale vždy je dôležité vylúčiť krvnú zrazeninu, pretože tá na rozdiel od ostatných prípadov predstavuje akútne ohrozenie života.

Pri trombózach hrá čas vždy kľúčovú úlohu.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

Zdroj: Blood clots kill millions find out if have a deadly blood clot

 

You Might Also Like