Zdravie

Kontrolujete si svoje zdravie? Povieme Vám aké dôležité vitamíny a minerály si v tomto období máte doplniť.

I want sweets. Nice upset dark-haired little girl having healthy breakfast and looking at the green vegetable on her fork and not liking it

Vyvážená strava nie je len správny pomer bielkovín, tukov a sacharidov, ale aj súbor výživných látok a vitamínov potrebných pre plnohodnotný aktívny život. Len málo ľudí každý rok kontroluje svoje zdravie a dbá na to, aby doplnil nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov v tele.

VYVÁŽENÁ STRAVA

Práca, stres, nedostatok spánku a nedostatok vitamínov vyčerpávajú organizmus. V zhone chytíme sendvič, usrkávame čaj a bezhlavo utekáme do práce. Kvôli tomuto životnému štýlu a zlým návykom je navyše nedostatok vitamínov a minerálov. Objavuje sa letargia, ospalosť, neproduktívnosť, podráždenosť a zdravotné problémy. Dnes si povieme o bežných nedostatkoch vitamínov a ukážeme Vám, aké potraviny musíte jesť, aby ste ich doplnili.

Vyvážená strava je celá veda. Našťastie existuje veľa aplikácií, ktoré pomáhajú vypočítať KBZhU a spotrebu vody za deň. Najmä vegetariáni musia byť opatrní, aby nemali nedostatok železa. To môže vyvolať nepríjemné následky.

Železo

Ľahko spoznáte človeka, ktorý má nedostatok železa. Neustále sa mu točí hlava, rýchlo sa unaví a nesústredí sa dobre. Železo nasýti tkanivá v ľudskom tele kyslíkom. A ak je v strave dostatok železa, potom sa nepríjemné príznaky neobjavia. Osoba sa bude cítiť veselá. Nedostatok železa je častý u žien. Počas menštruácie strácajú železo každý mesiac. Tehotné ženy a počas dojčenia sa musia postarať o doplnenie stopových prvkov. Ak máte nedostatok železa, jedzte červené mäso. Hovädzie mäso je na prvom mieste v obsahu železa. Na vyplnenie deficitu sa odporúča jesť mäso, hovädzia pečeň. Na zozname potravín bohatých na železo sú tiež ustrice, sezamové semiačka a tofu.

Jód

Jód je nevyhnutný pre správnu funkciu mozgu a pevnosť kostí. Hrá dôležitú úlohu v metabolických procesoch. Ľudské telo nevie samo vyrobiť jód, preto by ste tento prvok mali hľadať v morských plodoch. Morské riasy, treska, jogurt – držitelia rekordov v obsahu jódu.

Vitamín D

Nedostatok vitamínu D pociťujeme obzvlášť akútne počas chladného obdobia. Vitamín D je zodpovedný za absorpciu fosforu a vápnika. Nedostatok ohrozuje ľudí, ktorí zriedka idú na slnko a jedia málo jedla s jeho obsahom. Ak je deficit, stojí za to položiť na vajcia, lesné huby, rastlinné mlieko a červené ryby.

Vitamín B 12

Dýchavičnosť, vysoká únava, bledá pokožka a slabosť sú príznakmi nedostatku vitamínu B12. Nedostatok vitamínu B12 môžete kompenzovať konzumáciou morských plodov: sardinky, tuniak, krevety a kraby. Morčacie mäso je dobrým zdrojom vitamínu B 12 a nachádza sa tiež v mliečnych výrobkoch: plnotučné mlieko, syry, jogurty a tvaroh.

Vápnik

Vápnik je nevyhnutný pre kosti a zuby, podporuje tiež nervový systém a pomáha krvným cievam preniesť krv cez telo. Vápnika nikdy nie je veľa, pretože nadbytok stopového prvku sa ukladá v kostiach. Ak sa objaví nedostatok, telo si doplní vápnik zo svojich zásob. Vápnik sa s vekom menej vstrebáva. Nedostatok vápnika sa môže vyskytnúť v dôsledku vegetariánstva, intolerancie laktózy a nedostatku vitamínu D, ktorý je zodpovedný za absorpciu vápnika v tele. Mlieko a kostné ryby sú na prvom mieste v zozname potravín obsahujúcich vápnik. Vápnik je možné tiež doplniť chia semiačkami, zelenou listovou zeleninou, ako je rebarbora, a mandľami.

Vitamín A

Nevyhnutné pre zdravé videnie. Vitamín A zabraňuje vysušeniu rohovky a umožňuje rozlišovať farby pri slabom svetle. Prispieva k posilneniu imunitného systému. Pomocou vitamínu A sa normalizuje činnosť vnútorných orgánov, najmä srdca, obličiek a pľúc. Dostatočné množstvo vitamínu A v tele robí pokožku zdravou a krásnou. Nedostatku vitamínu A môžete zabrániť konzumáciou tučných rýb, syrov, pečene. Stojí za to oprieť sa o červenú, zelenú a žltú zeleninu. V topinambur a mango je tiež vitamín.

Horčík

Stopový prvok je nevyhnutný pre kosti a väzy. Nedostatok sa vyskytuje u starších ľudí a osôb so zlými stravovacími návykmi. Pri nedostatku horčíka sa môžu vyskytnúť záchvaty. Jedzte celozrnné výrobky a zelenú repu, avokádo a tmavú čokoládu, aby ste doplnili horčík v tele.

Dúfame, že nie ste z tých, ktorí idú s prúdom a vedú škaredý životný štýl. Postačí upraviť stravu, sledovať, čo a koľko jete. Zdravý spánok a vyvážená strava sú kľúčom k dobrému zdraviu a dlhovekosti. Postarajte sa o seba a okamžite zjedzte niečo zdravé.

 

 

You Might Also Like