Zdravie

Toto sa stane s vašim telom, keď zaspíte v chladnej miestnosti!

Spánok je prospešný a zásadný pre zdravie. Nová štúdia však ukázala, že kto spí v chladnej miestnosti tak ma výraznejšiu pohodu. Chladnejšie spálne môžu meniť naše telo! Naše hnedé tukové tkanivá (dobrý tuk) spotrebujú počas dňa viac energie a zrýchli sa nám metabolizmus!

Starší ľudia nemajú skoro žiadne hnedé tukové tkanivo , lebo počas niekoľkých rokov výskumu sa zistilo, že ho majú vo veľmi malom množstve – asi vo veľkosti polievkovej lyžičky. Hnedý tuk je dôležitý preto, lebo je metabolicky aktívny. V testoch na myšiach sa prišlo nato  , že je veľmi dôležitý, dobrý tuk  čistí cukor z krvného obehu a aby spálil kalórie a  potrebuje držať aj vnútornú telesnú teplotu.

Štúdie z júla 2015 ukázali, podľa Americkej diabetologickej asociácie v spolupráci s National Institute of Health,  že vplyv spánku v rôznych klimatických podmienkach mení naše telo.  V spálňach spalo 5 dobrovoľníkov a spali na niekoľko mesiacov v chladných spálňach. Počas dňa, mladí muži žili obyčajný život a v noci išli spať do výskumného ústavu. Všetko jedlo vrátane obeda boli poskytnuté za účelom zachovania správneho príjmu kalórií. V priebehu prvého mesiaca bola teplota 24 stupňov, tá bola neutrálna. Vedci zistili , že nebude podporovať žiadnu reakciu v tele. Na druhý mesiac sa to zmenilo, znížili ju na 19 stupňov. Prišlo sa nato, že toto stimulovalo hnedé tukové tkaniva.

(bez toho aby bolo telo podchladené) Budúci mesiac sa teplota opäť zvýšila na 24 stupňov aby sa zastavil všetky efekty ktoré pôsobili, keď spáči spali v chladnej miestnosti. Počas posledného mesiaca sa teplota zvýšila na 27 stupňov. V každom experimente sa cukor v krvi zmeral a tak isto aj hladina inzulínu i celkový denný príjem. Množstvo hnedého tkaniva bola po každom mesiaci presne zaznamenaná.

Podľa výskumu sa chladom telo zmenilo. Najviac bolo prekvapujúce , že po niekoľkých týždňov spanie v 19 stupňoch mužom zdvojnásobilo objem hnedého tuku. Ich citlivosť na inzulín bola pod vplyvom zmien cukru v krvi. Zmeny boli síce mierne ale veľmi významné pre výskum. Podľa Francesca S. Celiho je spánok v chladnej miestnosti zdravý a má metabolické výhody v porovnaní s ostatnými teplotami. Znižuje riziko cukrovky a ďalšie metabolické procesy sa menia časom, ako dlho človek v chladnej miestnosti spí. Ľudia počas dňa spálili viac kalórií. Keď sa však ľudia vrátili do teplejších miestností a spali v teplote 27 stupňov, metabolické procesy sa zastavili a obnovili sa na neutrálnu úroveň.

Spanie v chladnom prostredí alebo sprchovanie vlažnou vodou vytvára konštantné zvýšenie vnútornej telesnej teploty a tá prispieva k posilneniu našej imunity. Náš metabolizmus bude rýchlejšie pracovať keď budeme spať, sprchovať sa alebo kúpať v chladnejších podmienkach 🙂

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like