Rady a nápady

Zázrak menom jedlá sóda – 27 spôsobov použitia pre domácnosť a vaše zdravie

Použitie jedlej sódy je neuveriteľné jednoduché a praktické. Možno z nej vytvoriť čistiaci roztok, ktorý pohlcuje pachy, či čistiacu pastu alebo ju použiť aj bez vody. Krása jedlej sódy je v jej šetrnosti a zároveň veľkej sile.

Jedlá sóda má neuveriteľný záber. Veľmi odporúčame ju mať vždy doma, alebo na cestách, pretože ju využijete v nesmiernom množstve situácií. Konkrétne v 27 situáciách, ktoré sme Vám spísali:

Jedlá sóda pre zdravie

1. Čistenie zubov

Zubná pasta vyrobená z jedlej sódy a 3% peroxidu vodíka je skvelou náhradou ku kupovanej paste bez fluóru. Môžete tiež len nasypať jedlú sódu na kefku s bežnou pastou, aby ste dosiahli lepšie výsledky. Jedlá sóda je však natoľko silná, že by ste sa mali vyhnúť každodennému používaniu.

Viete, že jedlú sódu používajú aj profesionálni zubári? A to z rovnakých dôvodov, aké tu uvádzame.

2. Svieži dych

Nasypte čajovú lyžičku do pol hrnčeka vody a zamiešajte. Zmes pretrepte v ústach a kloktajte. Potom ústa vypláchnite vodou. Všetky pachy sú neutralizované, nie len prekryté.

3. Starostlivosť o strojčeky a iné ústne aparáty

Namočte je v zmesi dvoch lyžičiek sódy bikarbóny rozpustenej v pohári teplej vody. Jedlá sóda pomáha odlepeniu čiastočiek jedla a neutralizuje pachy. Aparáty môžete aj pomocou jedlej sódy a kefky jednoducho vyčistiť.

4. Jedlá sóda ako peeling

Vyrobte si pastu z 3 dielov jedlej sódy a 1 dielu vody. S touto pastou jemne masírujte kožu krúživými pohybmi. Táto pasta je tak šetrná, že ju môžete používať denne.

5. Dezodorant

Pastu, či prášok môžete použiť aj na Vaše podpazušie pre neutralizáciu telesného pachu.

6. Pálenie záhy

O tomto už asi počul každý. Jedlá sóda je instantný pomocník pri pálení záhy. Dávkovanie v tomto prípade nájdete na obale.

7. Pomocník pri poštípaní hmyzom a svrbeniu

Pri poštípaní hmyzom opäť použijeme pastu z jedlej sódy, ktorú natrieme na postihnuté miesto.

8. Mydlo

Namiesto mydla môžeme použiť opäť pastu z jedlej sódy, teda 3 diely sódy a 1 diel vody, či môžeme vodu nahradiť jemným tekutým mydlom.

9. Zdravé vlasy

Nasypte si do dlane malé množstvo jedlej sódy spolu s obľúbeným šampónom. Umyte vlasy tak ako vždy a poriadne prepláchnite. Jedlá sóda pomôže odstrániť zvyšky vlasových produktov, ako sú gély, laky a iné.

10. Čisté kefy a hrebene

Pre krásne a zdravé vlasy je potrebné sa starať aj o kefy a hrebene. Odstráňte mastnotu kief z vlasov v roztoku z čajovej lyžičky sódy, rozpustenej v teplej vode. Nechajte niekoľko minút ponorené, opláchnite a nechajte uschnúť.

11. Jedlá sóda do kúpeľa

Pridajte pol hrnčeka (klasický 0,25l) do kúpeľa a neutralizujte tak kyslosť kože, mastnotu a pot. Jedlá sóda Vašu kožu tiež zjemní.

12. Zmäkčenie chodidiel

Rovnaký postup ako v predchádzajúcom bode platí aj pre nohy a prevažne pre nich. Pri kúpeli si jemne masírujte chodidlá a jedlá sóda Vám ich značne zjemní.

13. Čistá kúpeľňa

Pre bezpečné a efektívne vyčistenie vane, umývadla aj drezu stačí nasypať jedlú sódu na hubku a vydrhnúť povrch. Potom dôkladne opláchnuť. Pokiaľ chcete extra čistiacu silu, zmiešajte jedlú sódu, kuchynskú soľ a ľubovoľný prostriedok na riad.

14. Dokonale čistý riad, hrnce i panvice

Pridajte dve vrchovaté lyžice sódy do drezu s vodou (spolu s prostriedkom na riad) a nechajte odmočiť.

15. Čisté hubky na riad

Pokiaľ Vám hubka stále slúži, ale zapácha, nechajte ju chvíľu v silnom roztoku 4 lyžíc sódy a štvrť litra vody.

16. Čistá mikrovlnka

Len trocha sódy na hubke, vydrhnúť a dôkladne vytrieť vodou. Všetko čisté a bez silného chemického zápachu.

17. Čistidlo na striebro

Ak máte v domácnosti napríklad strieborné príbory, zmiešajte jeden diel vody a tri diely sódy na pastu, ktorá ich zas rozžiari. Potom dôkladne opláchnite.

18. Čisté hrnčeky od čaju a kávy

Usadeniny od kávy a čaju v hrnčeku vytvárajú nielen škaredé mapy, ale tiež vďaka nim horknú nápoje. Opäť stačí na hubku nasypať jedlú sódu a vydrhnúť. Ak by boli usadeniny príliš zažrané, zmiešajte 1/4 litra vody a 1/4 hrnčeka sódy v roztok, v ktorom hrnčeky necháte cez noc a potom vydrhnite hubkou so sódou.

19. Vyčistí rúru

Rozprášte sódu na dno rúry a postriekajte vodou, aby ju natiahla. Nechajte cez noc a potom zotrite a vydrhnite. Poprípade môžete rúru vyčistiť opäť pomocou pasty zo sódy.

20. Čisté podlahy

1/2 hrnčeka sódy a kýbel teplej vody. Pre zažrané škáry môžete použiť náš návod.

21. Čisté múry i nábytok

Dokonca aj čmáranice z pasteliek na stene vyčistíte pomocou sódy ľahko trené vlhkou hubkou. Potom vymiešame suchou handrou.

22. Čisté závesy od sprchy

Opäť jednoducho dáme jedlú sódu na kefu, či hubku a drhneme.

23. Pomocník do práčky

Podajte praciemu prášku a aviváži pomocnú ruku pri praní bielizne. Pridajte 1/2 hrnčeka jedlej sódy, ktorá lepšie vyrovná PH vody a bielizeň bude čistejšia a jasnejšia.

24. Jemné pranie oblečenia pre bábätká

Rovnaký recept ako č. 23, teda pridať 1/2 hrnčeka sódy do práčky pomáha aj pri odstránení extra silných škvŕn na oblečení pre bábätká, ktoré si o to viac zaslúži jemnú starostlivosť.

25. Čisté plienky

Ak používate handrové plienky, rozpustite 1/2 hrnčeka sódy v pol litri vody a nechajte chvíľu odmočiť.

26. Čisté športové vybavenie bez zápachu

Roztok z jedlej sódy (4 lyžice sódy a 0,25 litra teplej vody) použijeme napríklad na odstránenie zápachu z topánok. Zápach zo športových tašiek môžete odstrániť tak, že ich vysypete jedlou sódou. Na silnejší zápach použite opäť pastu z jedlej sódy (3 diely sódy, 1 diel vody).

27. Odstráňte mastné fľaky

Mastné škvrny či škvrny od oleja napríklad na podlahe garáže ľahko vydrhnite pomocou sódy a kefy.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like