Rady a nápady

Rady od japonskej špecialistky Marie Kondo, ktoré Vám pomôžu nájsť pohodlie a šťastie v dome

Mnoho žien v domácnosti si myslí, že pohodlie a šťastie v dome závisí od toho, ako dobre sa v ňom upratuje. Je skutočne príjemnejšie byť a žiť v čistom byte ? Marie Kondo verí, že uvedenie vecí do poriadku môže zmeniť život človeka. Japonská špecialistka na čistenie dokonca vytvorila svoj vlastný špeciálny program, ktorý pomáha ženám v každodennom živote ísť cestou minimalizmu.

Stojí však hra za sviečku? Koniec koncov, niekedy vášeň pre čistenie domu príde k fanatizmu. Je nepravdepodobné, že takáto činnosť môže žene priniesť skutočné šťastie. Radi sa s vami podelíme o rôzne uhly pohľadu na ľudí. A dnes Vám povieme, prečo by ste sa nemali venovať čistote.

ÚTULNOSŤ A ŠŤASTIE V DOME

Ako sa môžete naučiť efektívne čistiť bez toho, aby ste trávili príliš veľa času? Marie Kondo odporúča triediť všetky veci a zbaviť sa zbytočných harabúrd. Napríklad máte deti, ktoré z ich oblečenia vyrastú dostatočne rýchlo. V určitom okamihu stačí vyprázdniť každú skriňu a okamžite prejsť všetkými vecami. Boli by ste prekvapení, koľko harabúrd je jednoducho uložených vo vašich skriniach a zaberajú tak miesto navyše.

Japonka vidí dve pravidlá. Váš domov by mal mať iba to, čo skutočne používate a čo vám prináša skutočnú radosť. Všetko ostatné môžete pokojne poslať do koša.

Minimalizmus ako fenomén je z roka na rok obľúbenejší. Ženy z celého sveta začali dodržiavať Kondove rady a premieňať svoje domovy. Vo Veľkej Británii a Amerike boli ich vlastní čistiaci guru: Britka Sophie Hinchliffe a Američanka Beth Penn .

Je minimalizmus vhodný pre každého

Upratovanie domu je určite veľmi dôležitou súčasťou každodenného života. Nezaručuje však, že sa váš život okamžite zmení. Takáto motivácia môže byť navyše, naopak, depresívna. Nie pre všetkých je koniec koncov ľahké rozlúčiť sa so svojimi vecami, aj keď ich už nepotrebujú.

Napríklad britský klinický psychológ James Gregory sa domnieva, že odpadky sú veľmi subjektívnym pojmom. Pre niekoho nadbytočné na prvý pohľad sa veci stávajú dôležitou zložkou pohodlia a útulnosti. Navyše sa vďaka nim môže človek cítiť bezpečne.

Staré veci sa tiež môžu stať symbolmi minulosti a uchovať si cenné spomienky. Ako sa zbaviť starej kabelky, ktorú ste zvykli nosiť na prvom rande s budúcim manželom, alebo obľúbeného trička? Ľudia sú zvyknutí pripisovať predmetom zvláštny, niekedy až posvätný význam . Preto je pre nich také ťažké rozdeliť sa s nimi.

Ale na druhej strane nadmerné množstvo odpadu v byte skutočne prekáža. Psychológovia z Princetonskej univerzity Stephanie McMaines a Sabin Kastner zistili, že porucha môže interferovať s koncentráciou . Ak pracujete na diaľku, je veľmi dôležité udržiavať okolie čisté. Mimochodom, to môže byť tiež dôvod, prečo je pre človeka ťažké zaspať .

V čistom byte navyše vždy nájdete to, čo potrebujete. Nemusíte teda svoje telo ešte raz stresovať a vaša nálada sa určite nezhorší.

Prečo upratovanie neurobí ženu šťastnou

Ženy si niekedy rady kladú na svoje krehké plecia príliš veľa problémov. Generálne upratovanie za jeden deň? Pf, ľahké! Je pravda, že sa nakoniec ukáže, že je veľmi ťažké zvládnuť všetko sám a výsledok nesplní očakávania. Je zrejmé, že tento prístup k čisteniu zlyhal.

Aby ste mohli svoj domov upratovať efektívne, musíte si stanoviť dosiahnuteľné ciele. Najlepšie je mať plán čistenia a postupovať podľa neho jasne. Napríklad upratujem byt s priateľom. Zatiaľ čo on je zaneprázdnený hlavnou miestnosťou, ja pracujem v kuchyni. A ďalej v zozname. Keď sú všetky kroky premyslené, môžete si tento proces naozaj vychutnať.

Útulnosť a šťastie v dome budú, keď nájdete zlatú strednú cestu, ktorú potrebujete. Vyberte si jeden deň v týždni, aby ste vo svojom byte urobili poriadok, alebo vyriešte menšie problémy hneď, ako prídu. Môžete si teda kompetentne usporiadať svoj osobný čas a nenechať rozhadzovať všetko okolo.

Povedzte nám, ako často upratujete dom a poznáte koncept upratovania od Marie Kondo? Neváhajte a podeľte sa o svoje dojmy v komentároch.

Vo všetkom musí byť rovnováha. Ak zatrasiete nad každou škvrnou a budete chcieť priviesť čistotu v dome k ideálu, jednoducho nebudete môcť relaxovať. Zároveň by ste nemali nechať poriadok v dome naberať na obrátkach, pretože skôr či neskôr jednoducho zapadnete blatom.

 

You Might Also Like