Zdravie

Viete, ktoré potraviny najviac spôsobujú nadmerné potenie?

Pomocou potu sa naše telo ochladzuje, aj čistí od škodlivín. Aj tu ale platí, že všetkého veľa škodí. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorých zväzuje prílišná činnosť potných žliaz a hanbíte sa druhým pri stretnutí podať ruku, je vhodné zamerať sa na jedálniček, pretože niektoré potraviny potenie zvyšujú. Naopak, niektoré bylinky a určité jedlá, zase môžu tvorbu potu výrazne obmedziť.

Potenie ako také, je úplne prirodzeným fyziologickým javom. Je to cesta, ktorou sa telo zbavuje nežiaducich látok, čiže, inak povedané, sa detoxikuje. Zdravý človek denne vypotí asi 500 ml potu, ktorý je z 99% tvorený vodou, zvyšok potom predstavujú odpadové látky. Potenie tiež funguje ako regulácia telesnej teploty, takže je úplne prirodzené, že sa v horúcich letných dňoch, pri športovaní alebo počas choroby potíme viac. Rovnako tak platí, že telo produkuje viac potu, keď sme v strese. Ak vás ale dlhodobo trápi nadmerné potenie v oblasti podpazušia, na dlaniach, v slabinách či na chodidlách, môže ísť o známku vážnej vnútornej choroby ako cukrovka alebo zlá funkcia štítnej žľazy, a navyše vám v dôsledku toho hrozí dehydratácia. Takýto stav sa nazýva hyperhidróza a je nutné ju konzultovať s lekárom.

Káva nielen zvyšuje tlak, ale aj produkciu potu

O účinkoch kávy by sme mohli dĺĺĺho diskutovať. Občasná šálka kávy, napríklad tej zelenej, vám pravdepodobne neuškodí, ale ak vás trápi prílišné potenie, na popoludňajšiu kávičku po obede radšej zabudnite. Kofeín má tú nezanedbateľnú nevýhodu, že odvodňuje náš organizmus a súčasne zvyšuje krvný tlak aj srdcový tep. Z toho potom vyplýva, že telo zvýši svoju teplotu, a tým pádom sa aj viac potí, aby sa opäť ochladilo. Rozhodne to nepreháňajte ani s konzumáciou (tvrdého) alkoholu a energetických nápojov, ktoré na naše telo majú podobné účinky, ako už spomínaný kofeín.

Po ľadovom osviežení sa prekvapivo zapotíte

Máte v lete chuť dať si poriadne vychladenú citronádu plnú ľadu? Kto by nemal, že. Avšak aj ľadové nápoje majú svoje úskalia. Rovnako, ako sa vám orosí čelo pri jedení horúcej polievky, môžete sa poriadne zapotiť tiež po pohári malinovky. Telo sa totiž rýchlo ochladí, a tak má potrebu teplotu zase vrátiť do normálu. To ho stojí značné úsilie, v dôsledku ktorého potom začne produkovať viac potu.

Koreniny, ktoré dráždia potné žľazy

Pridaním byliniek do hotového pokrmu si rozhodne neuškodíte. Ak ste ale fanúšikom indickej alebo napríklad thajskej kuchyne, tak spozornite. Výrazné korenia ako čierne koreniechilli alebo zázvor a koreniace zmesi v podobe karí, totiž podporujú produkciu potu. Rovnako tak je vhodné obmedziť príjem potravín, ktoré obsahujú glutamáty či chemické konzervanty, ktoré rovnako ako ostré koreniny, môžu spôsobovať prílišnú činnosť potných žliaz.

Ako s potením zatočiť?

Skvelé bylinky proti poteniu

Šalvia je snáď najpoužívanejšou bylinkou v boji proti poteniu. Jej výťažky bývajú preto veľmi často súčasťou prírodných dezodorantov. Šalvia je tiež výborná v kombinácii s medovkou alebo prasličkou, ale aj sladkým drievkom. Táto veľmi aromatická rastlinka je vhodná aj pri nadmernom potení, spôsobenom hormonálnou nerovnováhou, takže je jej použitie veľmi vhodné napríklad v období menopauzy, kedy ženy trápia návaly horúčavy a už spomínané nadmerné potenie. Okrem aplikácie dezodorantu s obsahom šalvie, môžete vyskúšať tiež éterický olej alebo čaj.

A kto by nepoznal mätu. Táto sviežo voňajúca bylinka je výborná nielen pri nachladnutí, žalúdočnej nevoľnosti alebo problémoch s mastnou pleťou, ale tiež pomáha obmedzovať potenie. Pokožku zároveň príjemne osvieži a tonizuje. Bojovníkom proti nadmernému poteniu je tiež orech kráľovský, presnejšie jeho listy. Tie totiž ponúkajú výborné sťahujúce a antibakteriálne účinky, a tým pádom pomáhajú potenie znižovať. Orech môžete užívať ako vnútorne vo forme tinktúry alebo čaju, tak si z neho pripraviť nálev, ktorým stačí pokožku potierať.

Ďalšie potraviny, ktoré s potením zatočia

Zelený čaj je známym antioxidantom, ktorý pomáha bojovať proti predčasnému starnutiu organizmu. Funguje ale aj proti poteniu, a navyše bráni množeniu mikroorganizmov, čím bojuje proti nepríjemnému zápachu potu. Podobné účinky prináša tiež konzumácia potravín bohatých na chlorofyl. Toto zelené farbivo je bohato zastúpené v šalátoch či morských i sladkovodných riasach, ako je chlorella, a ďalej ho nájdete napríklad v mladom jačmeni. Má výborné čistiace či antibakteriálne účinky a pomáha znižovať činnosť potných žliaz.

Ďalšou možnosťou, ako si poradiť s prílišným potením, je pravidelne zaradiť do jedálnička potraviny s obsahom trieslovín. Tie totiž nielenže pôsobia pozitívne na krvný obeh, ale súčasne pomáhajú znižovať potenie vďaka svojim sťahujúcim (adstringentným) účinkom. Na tieto látky sú bohaté napríklad plody leta ako čučoriedky, brusnice, černice, ale aj hrozno, granátové jablko alebo rôzne orechy.

Striebrom proti poteniu

Činnosť potných žliaz pomáha tiež účinne znižovať koloidné striebro. Je vhodné nielen ako doplnok stravy (pozor, aby bolo legislatívne schválené ako potravina!), ale takisto ho môžete použiť namiesto dezodorantu a potierať ním pokožku na problematických miestach. Vďaka svojim antibakteriálnym účinkom taktiež pomôže predísť nežiaducemu zápachu potu.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like