Zaujímavosti, Zdravie

Máte krvavé nočné mory? Podľa vedcov na vás čakajú neurologické choroby

Nočné mory nie sú nikdy príjemná vec. Podľa vedcov je to navyše signál, že máte zamiesené na neurologické ochorenia. Vidia totiž spojitosť medzi Parkinsonovou chorobou a nepokojným spánkom plným divokých snov.

Skupina kanadských neurovedcov a psychológov zverejnila štúdiu, podľa ktorej je určitý typ nočných môr varovným signálom, značiacim možnosť neurologickej choroby. Podľa nich neurologické choroby prvýkrát ovplyvňujú bunky, ktoré majú spojitosť so spánkom, konkrétne s jeho REM fázou. „Pozorovali sme, že 80 percent tých, ktorí v REM fáze majú problémy, majú neskôr problém aj s Parkinsonovou chorobou,“ stojí v štúdii. Tá sa však vyvinie v dlhodobom horizonte pätnástich a viac rokov.

U dospelého človeka predstavuje REM fáza asi 90-120 minút, teda asi 20-25% doby spánku. Je charakterizovaná rýchlymi pohybmi očí (rapid eye movement REM), nízkoúrovňovou svalovou aktivitou. V tejto fáze mozog odpočíva a sníva. Ak sú však sny divoké a budia človeka z tejto fázy alebo mu spánok narušujú, potom je podľa vedcov zamiesené na problém. Samozrejme bude potrebný ešte ďalší výskum, ale každopádne je potreba tieto veci brať vážne.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like