Zdravie

Najväčšie fámy o akné? Toto sú hlúposti!

Hovorí sa všeličo, no nie všetko je pravda! A čomu naozaj neveriť? My to vieme!

Akné je choroba puberťákov

NIE. Akné sa na vek veľmi nepozerá. Akonáhle telo začne vyrábať hormóny, môže vás prekvapiť kedykoľvek. Vo veku od 12 do 24 rokov trápi viac ako tri štvrtiny ľudí! Môže vypuknúť aj oveľa neskôr, napríklad po dvadsiatke alebo aj po tridsiatke, a to hlavne u žien s kolísavou hladinou hormónov. Lekári odhadujú, že medzi 25. a 44. rokom života, takmer každá druhá žena trpí ľahkou formou akné.

Akné vzniká zo špiny a nečistôt

Zase NIE. Póry sa upchajú, keď sa odumreté bunky zmiešajú s kožným mazom. Tento proces nemá nič spoločné so špinou, takže ani vytrvalým zúrivým drhnutím akné nezaženie. Skôr naopak. Ak používate prípravky s vysokým množstvom alkoholu, kožu vysušíte a dlhodobo narušíte ochrannú vrstvu pokožky. Tá sa potom bude brániť ešte hojnejším vylučovaním kožného mazu a vy vyhráte tvár plnú uhrov. Primerané čistenie zabráni nepeknému lesku a pleť potom vyzerá lepšie. Používajte ale šetrné kozmetické prípravky.

Slnko lieči

Nieeeee. Mierne slnenie nezakazujeme, pretože UV svetlo pôsobí na akné protizápalovo. Pri opakovanom a dlhom opaľovaní vám ale rohová vrstva pokožky zhrubne a póry sa upchajú. Ľahko sa potom zapáli a vy sa pár týždňov po dovolenke prebudíte s tvárou plnou pupienkov.

Pupienky z čokolády

NIE, NIE, NIE, NIE. Lekári tvrdia, že vplyv jedla na toto ochorenie sa v minulosti preceňoval. Nie je pravda, že vám po tabuľke čokolády naskáču pupienky. Dajte si ale pozor na doplnky stravy a vitamínové preparáty. Ak máte sklon k akné, pleť sa vám môže zhoršiť pri nadmernom prísune vitamínu radu B. Niektorí vedci varujú aj pred veľa pikantnými a kyslými potravinami.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like