Zdravie

Pokiaľ má vaše telo nedostatok vitamínu D, vyšle vám týchto 7 signálov. Rozhodne ich neignorujte!

Vitamín D je veľmi dôležitý článok celého ľudského tela a jeho nedostatok môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Vitamín D je všeobecne braný ako vitamín zdravých a naozaj silných kostí, pretože napomáha k ich správnemu vývoju…

Okrem toho vitamín D tiež posilňuje imunitu a znižuje riziko vzniku rakoviny. Často sa však zabúda na to, aký dôležitý je. Nielenže nám pomáha rôznym chorobám predchádzať, v istých prípadoch dokáže príznaky aj neutralizovať.

Ak sa teda ľudské telo stretáva s nedostatkom vitamínu D, prvé čo býva ohrozené, sú práve kosti. Deje sa to najmä u detí. Lenže toto nie sú jediné problémy, ktoré kvôli nedostatku vitamínu D nastanú. Vitamín D totiž pôsobí aj ako prevencia proti hypertenzii, diabetu typu 1 a 2 a tiež proti roztrúsenej skleróze.

Preto sme si pre vás pripravili 7 znakov, vďaka ktorým spoznáte, či nemáte vitamínu D nedostatok:

Svalová slabosť a bolesť

Intenzita slabosti a bolesti môže byť rôzna. Od veľmi miernej až po neznesiteľné kŕče. Čím menej vitamínu D máte, tým je bolesť väčšia a väčšia. Nedostatok tohto vitamínu v skutočnosti znamená pomalšie svalové kontrakcie a slabšie pohyby svalov.

Porucha imunitného systému

Keď klesne hladina vitamínu D, imunitný systém sa stane nestabilným a tým budete náchylnejší k bežným chorobám, ako je napríklad chrípka.

Zvýšený krvný tlak

Hypertenzia (vysoký krvný tlak) je veľmi bežným symptómom, keď organizmus postráda vitamín D.

Depresie alebo zmeny nálad

Kedykoľvek máte pocity úzkosti alebo často smutnú náladu a neviete prečo, možno bude stačiť, keď zvýšite hladinu tohto vitamínu. Veľmi úzko totiž súvisí so sezónnou afektívnou poruchou, ktorá sa prejavuje pri zmene letného a zimného obdobia.

Aby táto porucha účinne vymizla, treba doplniť hladinu vitamín D3 – potom všetky prejavy tejto choroby, ako sú zmeny nálad, zvýšená chuť do jedla, poruchy spánku a tiež nechuť k sociálnym kontaktom, úplne zmizne.

Žalúdočné a črevné problémy

Ľudia, ktorí trpia niektorými žalúdočnými a črevnými ťažkosťami, ako je celiakia, Crohnova choroba, zápalové ochorenia čriev a iné, obvykle postrádajú vitamín D a je potrebné tento nedostatok napraviť.

Chronické potenie

Znie to zrejme divne, ale aj nadmerné potenie môže byť príznakom nedostatku vitamínu D. Aj keď ešte nie je presne určené, ako spolu tieto dve veci súvisia, platí to predovšetkým, ak sa pot vyskytuje najmä v oblasti čela.

Kardiovaskulárne poruchy

Nedostatok vitamínu D je často známy tým, že dokáže vyvolať niektoré srdcové choroby. Podľa lekárskych expertov, keď má telo nedostatok tohto vitamínu, má naopak vysokú hladinu vápnika v tepnách a tým práve vznikajú ony srdcové ťažkosti. Vápnik v podstate zablokuje tepny, čo zvyčajne vedie k zlyhaniu srdca alebo mŕtvicu.

Okrem iného, nedostatok vitamínu D môže spôsobiť diabetes typu 1 a 2, vysokú hladinu cholesterolu i obezitu.

Pokiaľ na sebe človek spozoruje niektorý z týchto príznakov, mal by prehodnotiť svoj jedálniček a hladinu vitamínu D doplniť.

Veci, ktoré sú bohaté na vitamín D:

100% pomarančový džús
mlieko a mliečne výrobky
losos, ustrice, sardinky, kaviár, krevety
vaječné žĺtky
najlepším zdrojom vitamínu D je slniečko, takže pokojne svoju pokožku vystavujte slnku, ale nezabudnite ju chrániť krémom či olejom

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like