Zdravie

7 každodenných návykov, ktoré môžu poškodiť naše zdravie

Odstránenie škodlivých návykov môže byť ťažké. Ešte ťažšie je upustiť od tých, o ktorých sa normálne domnievame, že sú prospešné pre nás, no v skutočnosti nám môžu uškodiť.

Zozbierali sme zoznam bežných návykov, ktoré môžu spôsobiť viac škody, než dobroty.

Zabráňte kýchaniu

Keď zatvárame ústa a „naskrutkujeme“ nos v snahe zabrániť kýchnutiu, výrazne stúpa náš vnútrolebečný tlak. Krvný tok do nášho mozgu je narušený a naše krvné cievy a nervové tkanivo sú stlačené. To môže viesť k bolestiam hlavy, poškodeniu ciev a dokonca aj problémom so sluchom. Ak vám treba, tak kýchnite!

Používanie parfumov

Syntetické látky sa často používajú na výrobu parfumov, pretože vytvárajú silnejšie vône a sú lacnejšie ako prírodné oleje. Tieto látky môžu spôsobiť závrat, nevoľnosť a ospalosť. Dráždia tiež oči, hrdlo a pokožku. Lepším nápadom je vymeniť parfumy za éterické oleje alebo ich aplikovať len v dobre vyhrievanej miestnosti.

Skladovanie potravín v plastových nádobách

Mnoho plastových škatúľ obsahuje umelé chemické látky, ako je ftalát a bisfenol, ktoré pomáhajú udržať ich pružnosť. Ak sa v plastových škatuliach dlho uchovávajú, môžu tieto látky prenikať do potravín. Ich nasávanie tak môže mať vplyv na endokrinný systém.

Oveľa lepší nápad je skladovať jedlo v nádobách vyrobených zo skla, nehrdzavejúcej ocele alebo keramického materiálu. Tiež dávajte pozor na vyššie uvedené symboly, pretože poskytujú užitočné informácie o tom, ako používať kontajnery.

Čistenie zubov ihneď po jedle

Zubní lekári už dávno odporúčajú, aby ste si zuby vyčistili aspoň 30 minút po jedle. Ak je to možné, hodina je ešte lepšia. Jedlo a nápoje – najmä tie, ktoré sú vysoko kyslé – majú vplyv na sklovinu zubu, ako aj na vrstvu pod ním (dentín). Pohyb vašej zubnej kefky tlačí kyselinu hlbšie a bližšie k dentínu. To môže viesť k extrémnej citlivosti a poškodeniu skloviny.

Časté používanie antibakteriálneho mydla

Na povrchu našej pokožky žije veľké množstvo užitočných baktérií, ktoré zohrávajú úlohu pri ochrane nášho tela. Ak príliš často používame antibakteriálne mydlo, skončíme sterilizáciou našich rúk, čo zase vytvára príležitosti pre vstup škodlivých baktérií do nášho tela. Dermatológovia odporúčajú používať antibakteriálne mydlo na rany, škrabance a odreniny. Nepoužívajte ho na umývanie rúk viac, ako dvakrát týždenne.

Nosenie tesných džínsov

Hoci môžu byť módne, tesné rifle neustále tlačia na kožu a nervové zakončenia. To spôsobuje neustály pocit nepohodlia, ktorý môže viesť k problémom s nervovým systémom. Akoby to nebolo dosť zlé, znížený tok vzduchu na nohách môže spôsobiť svrbenie a mravčenie a nakoniec spôsobiť, že vaše nohy sú znecitlivé.

Pitie čerstvo vyšťavenej šťavy

Nie každý vie, že čerstvo vyšťavený ovocný džús je pre vás dobrý iba v malom množstve. V prípade určitých ochorení môžu šťavy dokonca spôsobiť vážne poškodenie vášho tela. Napríklad hroznová šťava sa neodporúča pre tých, ktorí majú nadváhu alebo majú cukrovku. Okrem toho sú šťavy silnými alergénmi. Dávajte pozor pri ich dávkovaní deťom: dajte im len malé množstvá a ak je to možné, konzultujte to s lekárom vopred.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like