Zdravie

6 spôsobov, ako ochrániť svoje zdravie pri práci

Podľa lekárov je rýchla únava a bolesť svalov a kĺbov zo 75% spôsobená nesprávnym držaním tela pri počítači a 25% nedodržaním rovnováhy medzi prácou a odpočinkom.

Zozbierali sme pre vás odporúčania špecialistov o tom, ako správne sedieť v práci, aby neboli žiadne zdravotné problémy.

Neprekladajte nohu cez nohu. Zhoršuje to krvný obeh, stláča žily a spôsobuje nepríjemné pocity v podobe necitlivosti a syndrómu nepokojných nôh.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je upraviť kreslo. Vaše nohy by nemali visieť a okraj sedačky by nemal tlačiť pod kolená. Umiestnite nohy na podlahu alebo na špeciálny stojan tak, aby ste nohy ohýbali pod uhlom o niečo viac ako 90°.

Bolesť chrbta

Hĺbka kresla by mala zodpovedať dĺžke bedier. Ak sedíte na príliš veľkej stoličke, položte si pod váš pás vankúš, aby čiastočne prevzal zaťaženie. V opačnom prípade sa posuniete smerom nadol a to spôsobí napätie a bolesť chrbta.

Nepokúšajte sa zmeniť polohu, ak sa cítite nepríjemne. Nechajte svoje svaly zvyknúť na správne držanie tela. Niektorí z nich sa uvoľnia a póza sa stane pohodlnou, ale nedôjde to okamžite.

Unavené ruky

Keď pracujete na počítači, vaše ruky sú v neustálom napätí. Zaťaženie a nesprávna poloha môžu spôsobiť nepríjemnú bolesť, ako aj pocit necitlivosti v rukách.

Poloha ramien a predlaktia bude správna, ak je klávesnica a myš na úrovni lakťa. Vaše zápästia by mali byť rovné, nie otočené do strán. Vaše ruky by mali byť ohnuté v lakte pod uhlom 90° a voľne ležať na stole.

Bolesť krku

Aby ste predišli bolestiam hlavy a krku, je dôležité správne umiestniť monitor. Ak je príliš nízko, musíte sa ohýbať chrbtom alebo skĺzať na stoličku. To zvyšuje zaťaženie predných okrajov medzistavcových diskov a môže viesť k hernii alebo výčnelku.

Posaďte sa na stoličku, zatvorte oči a oddýchnite si. Keď ich otvoríte, bude tesne pred vami umiestnený bod, v ktorom sa nachádza stred obrazovky. V prípade potreby použite stojan pod monitorom, aby bol na úrovni očí. Obrazovka by mala byť priamo pred vami a nie na boku, takže zaťaženie na krku je minimálne.

Boľavé a unavené oči

Keď pracujete na počítači príliš dlho, môže sa vyskytnúť takzvaný syndróm počítačového videnia: rozmazané videnie, suchosť, začervenanie. Potom – bolesť hlavy a podráždenie.

Opäť premiestnite monitor. Lekári sa domnievajú, že optimálna poloha stredu monitora je na úrovni očí vo vzdialenosti asi 50 cm od tváre.

Odstráňte jas z obrazovky. Ak je váš počítač pri okne, presuňte ho alebo nakreslite záclonu. Upravte jas, kontrast a veľkosť písma.
Bude vhodné používať špeciálne okuliare. Týmto spôsobom sa vaše oči stanú menej unavené.

Nezabudnite na očné cvičenia. Môžete sa pozrieť von oknom alebo „skenovať“ miestnosť očami každú hodinu po dobu najmenej 20 sekúnd. Môžete tiež robiť jednoduché očné cvičenia.

Rýchla únava

Ak človek vedie sedavý životný štýl a má rád tučné sladké jedlo, cholesterol sa zhromažďuje na vnútorných stenách ciev. Žily sú natiahnuté a ventily prestávajú zvládať svoju funkciu.

Vyskytujú sa nepríjemné pocity: bolesti, pocit únavy v nohách a na nohách, opuch nôh a vysoký krvný tlak. Symptómy sa zvyčajne vyskytujú neskoro večer.

Doprajte si aspoň trochu času na cvičenie každý deň. Robte jednoduchú gymnastiku, ktorá trvá maximálne 15 minút. Snažte sa kráčať viac namiesto jazdy autom alebo využívať verejnú dopravu. A čo je najdôležitejšie, jesť zdravo.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like