Niekto verí, že skutočná láska začína priateľstvom. Iní namietajú, že to sú dva úplne iné typy vzťahu, pre ktoré má dokonca aj ľudský mozog oddelené „šuflíky“. Kto má pravdu?
LÁSKA PO PRIATEĽSTVE – MÔŽE TO VÔBEC FUNGOVAŤ?
Experti na internete s obľubou strašia svojich čitateľov tajuplnou „zónou priateľstva“: keď sa do nej dostanete, zostanete údajne už naveky v očiach potenciálneho partnera „iba“ priateľom. Ako je to naozaj?
Psychologička Lucy Hunt z Texaskej univerzity v Austine viedla rozhovory so 167 pármi, aby sa dozvedela, aké boli okolnosti ich zoznámenia. Každého z dvojice sa pýtala zvlášť. Výsledky boli takmer pol na pol: 40 percent bolo najskôr priateľmi, neskôr sa stali milencami, 41 percent dvojíc uvádzalo, že sa do seba zamilovali naraz. A 19 percent párov sa vôbec nezhodlo na tom, ako to medzi nimi vlastne začalo.
Hunt si chcela ujasniť, či sa páry, ktoré boli najskôr priateľské, nejako líšia od dvojíc, ktoré sa dali dohromady na základe okamžitej sexuálnej príťažlivosti. Predpokladala, že v prvom prípade dôležitú úlohu zohrali osobné kvality, zlučiteľnosť pováh a temperamentu, spoločný vkus a záujmy, teda to, čo v budúcnosti môže páre dodať stabilitu, zatiaľ čo v druhom išlo skôr o vonkajšie znaky a celkovú príťažlivosť.
Celkové výsledky jej predpokladom zodpovedali. Viac rôznorodosti bolo u dvojíc pôvodných priateľov, však vysoko oceňovali partnerovu príťažlivosť obe skupiny.
PRIATEĽSTVO JE ZÁKLAD
Vzťahy založené nielen na vzájomnej chémii ale aj na osobnej zlučiteľnosti, bývajú stálejšie. Psychologička Heidi Reederová zistila, že vo dvojiciach, ktoré na vzťahu najviac zo všetkého hodnotí priateľstvo, sú partneri so svojím citovým aj sexuálnym životom viac spokojní, než tam, kde hlavným záujmom partnerov je sex.
Sociálna psychologička Grace Cornishová má za to, že páry, ktorých vzťah začal ako priateľstvo, sú pružnejšie pri riešení konfliktov a tiež pozornejší k citom toho druhého: „Ako priatelia cítitia jeden k druhému sympatiu. Učíte sa vzájomnej úcte. Veľa sa jeden o druhom dozvedáte. Priateľstvo je tým základom, ktorý môže spevniť celú konštrukciu partnerského vzťahu „.
Okrem toho je v takých dvojiciach podľa jej názoru ďaleko viac dôvery a úprimnosti: „Ak ide o skutočné, pevné priateľstvo, nemusíte sa tváriť ako niekto, kto nie ste, aby ste sa zapáčili objektu svojej zamilovanosti. Niektorí ľudia sa pretvarujú až do okamihu, kedy vznikne formálne rodina.
Ak však spolu komunikujete ako priatelia, ďaleko viac sa prejavuje vaša skutočná povaha. Žiadne predstieranie netreba, pretože nechcete urobiť dojem, ale nájsť kamarátstvo „.
VŠETKO JE v chémii
Zástancovia názoru o rozdielnych „šuflíkov“ pre priateľstvo a lásku majú pádny argument. Pocit zamilovanosti je opojný, točí sa nám z neho hlava, nedá sa vôbec porovnať s tým, keď na niekoho myslíme ako na priateľa. Nie je to náhodou tak, že keď ako prvý krok zvolíme priateľstvo, zbavujeme sami seba možnosti zakúsiť tieto nádherné pocity?
Priateľstvo (možno lepšie by bol názov priateľská láska) a zamilovanosť skutočne zhovárajú s mozgom rôznym chemickým „jazykom“. U zamilovaných je to jazyk dopamínový. To kvôli nemu nedokážeme prestať na milovanú osobu myslieť a rozruší nás čokoľvek, čo je s ňou spojené – úsmev, vôňa, zvuk hlasu. Priateľská láska pôsobí cez centrum uspokojenia – rozhovor s priateľom, kamarátom je nám rovnako príjemný ako sledovanie obľúbeného filmu alebo pohár vína po dobrej večeri.
Znamená to však, že sa musíme rozhodovať? Buď šialená vášeň alebo vyrovnaná nežnosť? Nie tak celkom. Pri dlhých harmonických vzťahov nastane prepojenie medzi vášňou a priateľstvom samo o sebe. Neurobilógovia univerzity v Stony Brook zistili, že u párov, ktoré sú spolu šťastné už mnoho rokov, je mozgová aktivita diferencovanejšia než u tých, ktoré sa sotva začali schádzať.
Zrelý cit môže prejsť cestu od vášne k priateľstvu. Môže tomu však byť aj opačne: na novo zbadáme toho druhého a vzrušuje nás myšlienka na novú úroveň vzájomnej blízkosti. Tak či onak, vzťah založený len na búrlivé vášni nesie v sebe riziko, že zostane len výrazným zážitkom. Priateľstvo dodáva vzťahu zmysel a mení ho vo zdroj radosti na dlhé roky.
Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.