V odľahlej oblasti Kanady objavili vedci 14 000 rokov starú dedinu. Ide tak o jedno z najstarších osídlení objavených v Severnej Amerike, trikrát tak staršie ako pyramídy v Gíze! Tento objav prevracia všetko, čo si vedci doteraz mysleli o počiatkoch civilizácie na tomto kontinente.
Archeologické poklady nesmiernej ceny našli archeológovia pod bahnom na pobreží ostrova Triqueta v Britskej Kolumbii. Boli medzi nimi aj oštepy, rybárske háčiky a nástroje na zakladanie ohňa , siahajúca do poslednej doby ľadovej .
Objav osídlenia korešponduje s ústnou ľudovou slovesnosťou miestnych domorodcov kmeňa Heitsuk . Tí si po generácie odovzdávali povesti o starodávnej pobrežnej dedine. „Je to úžasné, keď si pomyslíme, že sa tieto historky dochovali až do dnešnej doby, aby ich potom podporili archeologické dôkazy,“ vyhlásil nadšene predstaviteľ národa Heitsuk William Houston.
Objav zásadne mení pohľad na to, ako bola Amerika osídľovania. Doteraz bola všeobecne prijímaná teória, podľa ktorej prví ľudia prišli na kontinent v mieste dnešného Beringovho prielivu v poslednej dobe ľadovej, v ktorej bol vďaka poklesu morskej hladiny o 85 metrov obnažený 1600 kilometrov široký pruh kontinentálneho šelfu (tzv. „Beringie“). Túto teóriu ako prvý formuloval český antropológ žijúci v USA Aleš Hrdlička . Po nedávnom objave však vedci predpokladajú, že sa sťahovali pozdĺž pobrežia, možno na lodiach. Ak migranti zvolili obe trasy, je pravdepodobné, že tá pobrežie predchádzala tú vnútrozemskú.
Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!