Zdravie

Negatívne emócie: Ako sa ich zbaviť, aby ste boli konečne šťastní?

Emócie sú neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás a sú tiež jedným z určujúcich faktorov kvality nášho života. Vnútorný pocit spokojnosti je dôležitejší ako milióny na účte. Ako ho dosiahnuť?

Môžete byť vzdelaní, bohatí, mať dobrú prácu, rodinu, ak vás však bude ovládať strach, závisť, nenávisť či pocit krivdy, spokojní a šťastní asi nebudete.

A funguje to aj naopak. Ak ste spokojní s tým, ako žijete, máte často radosť a úsmev na tvári, cítite sa dobre a máte dobrú náladu, budete celkovo šťastnejší, hoci parametre vášho života nebudú zodpovedať „ideálnym“ tabuľkám.

To, ako život prežívate vnútri, sa na jeho kvalite podieľa viac, ako si asi mnohí dokážu pripustiť. Vaše myšlienky tvoria vašu realitu, má teda hlboký zmysel zaoberať sa tým, ako myslíte a ako sa cítite.

Uvedomte si, čo vám emócie hovoria!

Strach, úzkosť, smútok, krivda, nenávisť, závisť, prílišné očakávania.

Negatívne emócie sú prirodzenou súčasťou života každého z vás, v rozumnej miere vás môžu prinútiť zamyslieť sa nad vašim životom, ak sa nimi však necháte ovládnuť, ovplyvňujú nielen vaše správanie navonok, ale rozbiehajú v tele nebezpečné procesy a zabraňujú vám tvoriť pozitívne veci.

Krátkodobá negatívna emócia je v poriadku, musíte s ňou ale pracovať, neutralizovať ju.

Základnou chybou je negatívne emócie potláčať. Oveľa lepšou cestou je si uvedomiť, čo vám hovoria o danej situácii, o vás samotných, o tom, čo sa vám preháňa hlavou.

Naučte sa zhlboka dýchať

Hoci sa asi väčšinou snažíte negatívne emócie potlačiť alebo s nimi bojovať, základným predpokladom je si ich priznať. Potom s nimi môžete začať pracovať.

Prvou pomocou je predýchavanie. Skúste sa niekoľkokrát zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť a uvedomiť si, akú emóciu prežívate, v akej časti tela ju cítite a čo ju spôsobilo. Niekedy je ťažké určiť, prečo sa cítite zle, inokedy je príčina jasná, potom je zbytočné premýšľať, odkiaľ sa napríklad hnev, ktorý cítite, vzal. Stále ale platí, že je dôležité, aby ste svoje pocity pomenovali.

Nemá zmysel sa v negatívnych pocitoch nadmieru vŕtať, je ale dôležité si je uvedomiť a prijať ich.

Skúste emočný reštart

Ak vám nepomôže upokojenie a predýchavanie alebo máte pocit, že vás dlhodobo otravujú negatívne emócie, alebo sa proste len chcete osobnostne posunúť, môžete skúsiť techniku ​​Emotional Release. Emotional Release pomáha uvoľniť staré nánosy oslabujúcich emócií, a nielen to, vďaka nej sa ľudia učia svojim emóciám rozumieť a pracovať s nimi. Technika nie je nijako zložitá, je vhodná pre kohokoľvek, kto je ochotný vnímať sám seba a pracovať na sebe.

Technika je založená na tom, že musíte jednotlivé emócie priznať sami sebe a dobre popísať, ako vás zasahujú, nemusíte však zverejňovať žiadne osobné informácie či detaily. Kľúčové je vlastné uvedomenie a otvorenie sa samému sebe, len tak môže dôjsť k uvoľneniu negatívneho emocionálneho náboja a následne k zmene mysle a návykov a pohľadu na svet. Pozitívne je, že zmenu každý pocíti prakticky ihneď,.

Žiadna metóda však nie je zázračná a všetky vyžadujú dve základné veci: vašu ochotu na sebe pracovať a čas. Ťažko sa vám podarí zmeniť seba samého raz návštevou u kouča či terapeuta. Môže to trvať niekoľko mesiacov, ak budete však postupovať krôčik po krôčiku od neutralizácie menej škodlivých negatívnych emócií, napríklad keď ste nahnevaní, pretože stojíte v aute v kolóne, postupne sa naučíte odbúravať aj náročnejšie emócie.

Aké pocity pohlcujú vás?

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like