Zdravie

Trápia Vás kŕče v lýtkach? Priblížime Vám všetko, čo musíte o tomto probléme vedieť.

Bolesti lýtok, ktoré nás prebudia uprostred noci, sú tie najhoršie! So slzami v očiach sa pokúšame urobiť čokoľvek, čo by bolesť zastavilo, ale nič nepomôže. Kŕč potom cítime ešte niekoľko hodín, v niektorých prípadoch aj celý deň. Tomuto problému je lepšia predchádzať než pokúšať sa ho vyliečiť. Podľa najnovších výskumov netrpí častými kŕčmi lýtok len športovci.

Nočné kŕče lýtok spôsobujú:

– zamestnanie, pri ktorom celý deň stojíte alebo sedíte

– nadmerná záťaž nôh (behanie, cvičenie)

– nevhodná obuv (nekvalitné materiály, alebo veľmi vysoké a tenké podpätky)

Jedná sa o príčiny, ktoré môžeme značne ovplyvniť. Stačí na niekoľko minút vstať a natiahnuť nohy. Bolestivé kŕče majú aj ďalšie príčiny.

Tehotenstvo môže byť jednou z nich. Medzi ďalšie patrí cukrovka, dehydratácia a Parkinsonova choroba. Na bolesť sa sťažujú aj ľudia, ktorí pijú nadmerné množstvo alkoholu alebo tí, ktorí držia diétu. Dôležitý je predovšetkým strečing a preťahovanie svalov, aby sme bolesti predišli. Ak vás prebudí neznesiteľná bolesť, existuje niečo, čo vám prinesie úľavu. 

Bolesť zmierni masáž. Pokiaľ máte kŕč, posaďte sa a vystrite nohy. Chyťte sa za palce na nohách a ťahajte nohy smerom k sebe. Potom sa krátko prejdite – pohyb upraví krvný obeh. Lýtka tiež trochu premasírujte krúživými pohybmi. Tiež pomôže aj lyžička horčice – obsahuje kyselinu octovú, ktorá podporuje produkciu acetylcholínu, ktorý znižuje riziko kŕčov. Doprajte si tiež potraviny s vysokým obsahom horčíka a draslíka.

Riziko kŕčov, ktoré ich zníži! Napríklad:

– pravidelné plávanie

– pravidelný strečing

– horúci kúpeľ

– masáž Jírovcova masťou, ktorá upraví krvný obeh

Noste len kvalitnú obuv! Investujte do kvalitných topánok a nepreháňajte to s podpätkami.

PS: Ak sa kŕče objavujú stále častejšie, máte tiky v oku, ste neustále unavení alebo nervózny, navštívte lekára a nechajte si urobiť krvný rozbor. Možno, že Vaše telo trpí nedostatkom horčíka a draslíka.

You Might Also Like