Rady a nápady

9 rastlín, ktoré vám nebudú v byte len na okrasu. Pomôžu vám totiž k zlepšeniu vášho zdravia

Malý kvíz pre začiatok. Je vaše ovzdušie znečistené z vnútra, alebo z vonku? Ovzdušie z vašej kancelárie alebo bytu môže byť znečistené oveľa horšie,ako vzduch z vonku.
Stagnujúci vnútorný vzduch dokáže vybudovať riziko pre naše zdravie. Veci v naších domoch, vyžarujú škaredé a toxické chemikálie ako formaldehydy. Formaldehyd je prirodzene vyskytujúca organická látka, ktorá slúži ako základná surovina výroby pre radu chemických látok. Niektoré látky sa nám dostanú domov v podobe peľu, baktérie, plesní. Našťastie izbové rastliny, nám pomôžu vyriešiť niektoré z týchto problémov a zlepšiť kvalitu ovzdušia. Tieto izbové rastliny sú dokonca nenáročné na starostlivosť.

1. Chryzantéma

Táto rastlina sa doslova živí čistením vzduchu. Z vášho domova odstráni čpavok, benzén, formaldehyd a xylén. Je veľmi populárna a lacná.

2. Zelenec

Zelenec je jednoducho neuveriteľne nenáročný vypestovať, takže ho zvládne aj začiatočník. Stačí keď rozsvietite nepriame svetlo, ktoré bude vysielať výhonky. Na koniec z neho vyrastie nádherná rastlina.

3. Dračinec

Existuje viac ako 40 druhov tejto rastliny. Odstraňuje formaldehydy, trichlóretylén, xylén. Tieto toxíny neškodia iba vám, ale aj mačkám a psom.

4. Fíkus

Fíkus je obľúbený kvôli svojím schopnostiam rásť vďaka tomu, akú máte doma vlhkosť. Dokáže byť poriadne vysoký a má vlastnosti čistiť vzduch. Fíkus z ovzdušia odstráni benzén, trichlóretylén a formaldehydy.

5. Lopatkovec

Nielen, že je táto izbová rastlina krásna ale aj dokáže zabíjať škodlivé toxíny. Väčšinou kvitnú v lete a dávajú prednosť temnejším miestam s dobrou vlhkosťou. Zatočí s čpavkom,benzénom, formaldehydom a trichlóretylénom.

6. Papraď

Rastlina má veľmi rada chladné miesta s vysokou vlhkosťou nepriameho svetla. Ideálne miesto pre túto rastlinu je kúpelňa.

7. Sanseviera / svokrin jazyk

Pre svoju veľmi dobrú prispôsobivosť suchému ovzdušiu je vhodná do bytov a suchších interiérov. Rastlina má ploché a valcovito tuhé listy.

8. Bambusová palma

Je to kríkovitá palma pôvodom z Číny, ktorá dosahuje výšku až 3 metrov. Vyžaduje si jasné a rozptýlené svetlo. V teplej miestnosti vyžaduje zvýšenú vlhkosť.

9. Aloe pravá

Pochádza z arabského slova alloeh, čo znamená „žiarivá horká substancia.“ Už od staroveku sa používa pri problémoch s trávením, liečením rán a ako konzervačný a dezinfekčný prostriedok. Pomáha zmierniť popáleniny a čistiť náš vzduch. Odstraňuje formaldehyd, benzén, trichlóretylén.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like