Zdravie

Tieto potraviny nejedzte, keď užívate niektorý z týchto liekov. Môžete si uškodiť na zdraví!

Užívate lieky na zníženie hladiny cholesterolu, riedenie krvi, krvný tlak či migrénu? Ak áno, tak by ste si mali dať pozor na tieto 4 potraviny, pretože by sa s týmito liekmi nemali kombinovať. Môžu totiž znížiť ich účinok či dokonca spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Viete, o ktoré lieky ide?

Grapfruit:
Grapfruit obsahuje zlúčeninu, ktorá môže zablokovať rozklad častíc niekoľkých liekov. Jedná sa o lieky na zníženie hladiny cholesterolu, antidepresíva, lieky na migrénu, riedenie krvi, lieky na krvný tlak či lieky na diabetes.

Banány:
Banány sú známe vysokým množstvom draslíka, ktorý môže spôsobiť nepravidelný srdcový tep a búšenie srdca pri užívaní liekov ako captopril (Capoten), enalapril (Vasotec) a lisinopril (Prinivil, Zestril), ktoré sa používajú na liečbu krvného tlaku alebo k liečbe srdcového zlyhania. Okrem toho by ste sa mali banánom vyhnúť aj vtedy, ak používate diuretiká ako triamteren (Dyrenium), ktoré sa používa na liečbu vysokého krvného tlaku.

Mlieko:
V prípade, že užívate tetracyklínové antibiotiká (chlórtetracyklín, doxycyklín, minocyklín, oxytetracyklín) a fluorochinolóny, ako je napríklad cyprofloxacin, tak sa určite vyvarujte mlieku a mliečnym výrobkom.

Alkohol:
To, že by ste nemali kombinovať alkohol s liekmi, je určite známe. Prekvapiť vás však môže, že aj malý pohár vína môže byť veľkou hrozbou, pretože liek nemusí byť účinný či naopak môže byť toxický.

Vedeli ste o týchto zaujímavostiach?

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: healthiestalternative.com / prosvet.cz

You Might Also Like