Rady a nápady

Trápi vás nadúvanie, bolesť hrdla, kŕčové žily, či upchatý nos? Pomôže 1 obyčajná vec, ktorú máte doma

Stále viac ľudí v poslednej dobe hľadá náhrady za komerčné produkty z lekární či supermarketov. Návrat k prírodným metódam má množstvo výhod, ktoré na seba nenechajú dlho čakať. Okrem toho, že sú omnoho dostupnejšie, ich používaním môžete vyriešiť viacero problémov jednou ranou. Jedným z najúžasnejších prírodných produktov, ktorý dobre poznali už naše staré mamy je bezpochyby jablčný ocot.

Utlmí bolesť v hrdle

Jablčný ocot má silné antibakteriálne vlastnosti, ktoré vám pomôžu v prípade, že sa ozývajú nepríjemné bolesti hrdla. Stačí, ak zmiešate 1 diel octu1 diel vody a kloktáte 3-5 minút. Zmes zničí baktérie a zabráni tomu, aby sa infekcia rozširovala.

Uľaví od pálenia záhy

Mnohí ľudia sa na jablčný ocot spoliehajú aj v prípade, že ich po ťažkom jedle trápi pálenie záhy. Jablčný ocot pomôže vyrovnať pH v žalúdku a rýchlejšie spracovať potravu a zabraňuje tak refluxu. Dajte si po jedle 1 šálku vody zmiešanú s 1 lyžičkou jablčného octu.

Pomôže s upchatým nosom

Jablčný ocot môžete použiť aj ako účinný prostriedok na liečbu infekcie prínosových dutín. Obsah vitamínov skupiny B, E, vápnika, draslíka a horčíka pomáha upokojiť príznaky alergií a prechladnutia. Vďaka vysokému pH tiež pomáha uvoľňovať hlien. Pri problémoch s upchatým nosom vyskúšajte 1 lyžičku jablčného octu zmiešať s pohárom vody a vypiť.

Zbaví vás lupín

Jablčný ocot pomôže aj v boji proti lupinám. Vysoká hladina kyslosti octu vyrovná pH na pokožke hlavy a zabráni ďalšiemu rastu kvasiniek a baktérií. Zmiešajte ¼ šálky jablčného octu a ¼ šálky vody, prelejte do fľaše s rozprašovačom, nastriekajte na korienky vlasov a pokožku hlavy a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom umyte ako zvyčajne

Nočné kŕče v nohách

Stáva sa vám, že keď si večer ľahnete do postele pociťujete nepríjemné bolestivé kŕče v nohách? Dôvodom môže byť nízka haldina draslíka v tele. Zmiešajte dve polievkové lyžice jablčného octu s lyžičkou medu a pohárom teplej vody – vypite pred spaním. Bohatý obsah draslíka v jablčnom octe pomôže upokojiť kŕče a doplniť potrebný draslík.

Upokojí svrbenie pokožky

Jablčný ocot je veľmi účinné antiseptikum a má tiež antimykotické vlastnosti, ktoré účinne pomôžu pri pálení a svrbení pokožky. Aplikujte malé množstvo jablčného octu na problematické oblasti na vašej pokožke (naneste na vatový tampón a jemne poklepkávajte po problematických oblastiach).

Pomôže s bradavicami

Bradavice sa môžu objaviť kdekoľvek na tele. Najčastejšie sú spôsobené vírusom HPV, ktorý sa môže dostať do tela malými rankami na pokožke. Jablčný ocot poskytuje prírodný spôsob, ako bradavice odstrániť z pokožky. Zmiešajte 1 šálku octu s vodou, naneste na vatový tampón a jemne naneste na bradavice.

Odstráni zápach z nôh aj topánok

Jablčný ocot účinne ničí baktérie, ktoré sú pôvodcom nepríjemného zápachu. Namočte si nohy do roztoku vody a jablčného octu a nepríjemný zápach je po chvíľke preč. Tiež si môžete vyrobiť vlastné osviežujúce obrúsky na nohy. Stačí, ak detské utierky zalejete šálkou jablčného octu, necháte na noc v chladničke a ráno máte k dispozícií obrúsky, ktoré vás zbavia nepríjemného zápachu nôh vždy, kedy to budete potrebovať. Jablčný ocot tiež pomôže odstrániť zápach z topánok. Stačí, ak zmiešate 1 diel octu s 1 dielom vody, nastriekate do topánok a necháte prirodzene uschnúť.

Pomôže s nafukovaním a plynatosťou

Jablčný ocot pomôže pri nepríjemných tráviacich ťažkostiach, ktoré spôsobujú nafukovanie a plynatosť. Pred jedlom vypite pohár vody s 1 lyžicou jablčného octu. Tento prípravok podporuje trávenie a aktivizuje metabolické procesy, ktoré sa starajú o efektívne spracovanie potravy bez spomínaných nepríjemných vedľajších efektov.

Neutralizuje zápach vo vašom domove

Nabudúce, keď budete chcieť kupovať drahý osviežovať vzduchu do vášho domu, spomeňte si na jablčný ocot. Dokáže totiž účinne neutralizovať nepríjemný zápach a na rozdiel od osviežovačov z obchodu vás z neho rozhodne nerozbolí hlava. Zmiešajte 1 diel octu s 1 dielom vody a prelejte do fľaše s rozprašovačom. Tento roztok odstráni nepríjemný zápach.

Netoxický univerzálny čistič

Nefiltrovaný jablčný ocot dokáže zničiť baktérie a perfektne vyčistiť rôzne povrchy vo  vašom byte. Je vynikajúci napríklad na leštenie dreveného nábytku, ale vynikajúco sa hodí aj do kúpelne. kde nielen vráti lesk a zároveň účinne zničí baktérie. Zmiešajte 1 diel octu s 1 dielom vody a používajte ako bežný čistiaci prostriedok.

Uvoľní upchatý odtok

Ak máte problém s odtokom v kúpeľni alebo kuchyni, nemusíte hneď siahať po agresívnych chemikáliách. Nasypte do odtoku ½ šálky jedlej sódy a zalejte 1 šálkou jablčného octu. Vytvoríte tak bublajúci vulkán, ktorý rozpustí nečistoty, mastnotu a spriechodní upchatý odtok.

Odstráni pleseň

Nefiltrovaný ocot je účinný netoxický bojovník proti plesni. Umyte vnútro práčky a gumové tesnenie octom a tiež ho použite pri pláchaní -nalejte do práčky 1 šálku octu. Rovnako pomôže s plesňou na sprchovom závese alebo tesneniach na vani či sprchovom kúte.

Prádlo rovné aj bez žehlenia

You Might Also Like