Dnešná spoločnosť sa pomaly obracia k svojmu zdraviu a snaží sa o svoje telo starať, či už je to formou pravidelného pohybu, zdravým stravovaním či vyhýbaním sa alkoholu a cigaretám.
Müsli
Müsli niektorí z vás považujú za zdravú formu raňajok. Kombinujú ho s mliekom či jogurtom. Müsli však nemusí byť vôbec zdravé. Záleží predovšetkým na tom, aké kupujete.
Zapekané müsli je totiž veľmi bohatým zdrojom cukru a dokonca aj nevhodného tuku, pritom obsah vlákniny a ďalších dôležitých látok je len minimálna.
Zabudnite teda na zapekané, dosladzované müsli či to, ktoré obsahuje čokoládu, takéto verzie nie sú vôbec zdraviu prospešné. Doprajte si radšej sypané müsli, ktoré obsahuje vločky, semienka, orechy a ovocie.
ryžové chlebíčky
Tieto chlebíčky niekedy nazývame aj ako polystyrén a mnoho z vás je konzumuje na desiatu či ako rýchlu prílohu, ktorú len vytiahnete z vrecka.
Tieto chlebíčky, hoci je na nich niekedy dokonca napísané fit, nie sú vhodné do zdravého jedálnička. Neobsahujú o nič viac vlákniny než klasické pečivo a majú veľmi vysoký glykemický index.
To je ich hlavnou nevýhodou. Aj keď ich môžete zjesť pomerne dosť, pretože sú plné vzduchu, vôbec vás nezasýtia a hlad sa čoskoro znova prihlási. Miesto týchto chlebíčkov zvoľte radšej celozrnné pečivo.
Tzv. detská šunka
Niektoré šunky nesú názov tzv. Detské šunky. Určite to vo vás evokuje pocit, že detská šunka je zdravšia a kvalitnejšia než klasická verzia šunky. Opak je však pravdou.
Názov detská šunka je totiž jednoduchým marketingovým ťahom. Detské šunky totiž často neobsahujú toľko percent mäsa ako šunky kvalitnejšie, môžu rovnako ako iné šunky obsahovať tiež dusitany.
Miesto tzv. Detskej šunky zvoľte kvalitnú šunku, ktorá má obsah mäsa vyšší ako 90%. Tuk by mal byť maximálne do 5% a nemala by obsahovať farbivá a škroby.
diétna cola
Zabudnite na akúkoľvek verziu coly.
Vymeňte nezdravú kolu za domáce šťavy či smoothie a zažeňte chuť na sladké pitie zdravšie variantom, ktorá vášmu telu neškodí.
Jogurtové nápoje
Poslednou potravinou, na ktorú sa dnes zameriame, je jogurtový nápoj. Kefír, syridlá a aj jogurtové nápoje môžu byť zdrojom plnohodnotných bielkovín, vápnika a probiotických kultúr, avšak ochutené varianty týchto nápojov sú plné cukru.
V jednom balení kefíru môžete nájsť až 50 g cukru. Aj keď sa tieto nápoje môžu tváriť zdravo, vždy to tak nie je. Zvoľte si radšej neochutené varianty bez cukru a doma si k nim doprajte čerstvé ovocie či kvapku medu.
Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!