Zdravie

Sú lepšie citróny alebo limetky? Spoznajte medzi nimi rozdiel!

Čomu dávate prednosť, citrónu alebo limetke? Ide takmer o identické ovocie, že? Samozrejme, líšia sa veľkosťou, farbou, chuťou, ale mnoho ľudí na celom svete ich používa úplne rovnakým spôsobom.

Citróny a limetky patria ako citrusové plody najskôr do rovnakej rodiny, ale aj napriek ich velkej podobnosti sú tu nejaké rozdiely.

Rozdiely medzi citrónom a limetkou

Oba citrusy sú tvorené kôrou a dužinou, avšak citrón má tieto dve časti žltej farby, limetka zelenej. Veľkostne sú tiež rôzne. Citrón máva veľkosť rôznu, spravidla ale býva väčší ako limetka. Zvyčajne sa jedná o 2-3 centimetre v priemere.

Čo sa týka chuti, citróny sú veľmi kyslé, ale limetky mávajú výraznejšiu arómu, sú sladšie a ich dužina je pevnejšia a menej vodnatá.

Ako všetky citrusy, tak i citróny aj limetky sú plné vitamínu C. Avšak tu majú citróny trochu náskok. Kým limetka má 29 miligramov vitamínu C na 100 gramov váhy, citróny skoro dvakrát toľko a to 53 miligramov.

Tiež obsahuje oveľa viac draslíka a kyseliny listovej . Ale aj limetka citrón v niečom prevyšuje a tým je väčšie množstvo vitamínu A.

Podobnosti

Limetka i citrón sú výborným zdrojom mnohých zdravých živín, ako je vitamín A, C, kyselina listová, draslík a plno dôležitých antioxidantov. Tiež obsahujú flavonoidy, ktoré sú známe svojimi skvelými protirakovinovými účinkami.

Tieto dva citrusové plody sa tiež často používajú pri detoxikácii, pretože sa ukázali ako najúčinnejšími pri odplavovanie toxínov z tela, ktoré môžu spôsobiť v našom tele zápal, v horšom prípade závažnú chorobu.

Výsledok je jasný, aj napriek ich odlišnosti sú oba úžasne zdravé a veľmi chutné plody. Citróny majú ešte tú výhodu, že sú oveľa dostupnejšie a často aj oveľa lacnejšie, než limetky. Ale nech už bude vašou voľbou limetka alebo citrón, rozhodne nešliapnete vedľa.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like