Zdravie

Čo spôsobuje, že čuch zmizne s COVID-19 a ako ho získať späť?

Typickým príznakom COVID-19 je úplná alebo čiastočná strata čuchu (anosmia) a chuti . Nie je prekvapením, že sa tomuto fenoménu venuje veľa výskumov . Keďže téma je skutočne aktuálna, redakčná rada sa rozhodla vyriešiť naliehavú otázku. Dnes si povieme, prečo zmizne chuť a vôňa. A čo je najdôležitejšie, je možné rýchlejšie obnoviť prácu receptorov.

ČIASTOČNÁ STRATA ČUCHU

Prostredníctvom výskumu odborníci identifikovali niekoľko dôležitých vecí. V prvom rade vírus ovplyvňuje nervové bunky zodpovedné za vnímanie chutí a vôní . Nehovoríme však o samotných neurónoch, ale o špeciálnych bunkách, ktoré podporujú ich životne dôležitú činnosť. Takzvaní nervoví „pomocníci“ sa zapália. Vďaka tomu vírus ľahšie ovládne telo.

Mnohí si všimnú, že strata čuchu a chuti nezávisí od prítomnosti bežného nachladnutia: „Pri bežnom nachladnutí koronavírus až cent, a žiadny zápach“ . Toto je hlavný rozdiel medzi COVID-19 a chrípkou. Pri druhom ochorení sa nosohltan často upcháva a hlien tečie prúdom.

Pediatr Jevgenij Komarovskij sa domnieva, že samotná termometria nestačí na diagnostikovanie zhoršenia stavu človeka. Napríklad vo vzdelávacích inštitúciách je vhodné vykonať neobvyklý test „Čo vonia?“ … Jeho podstatou je dať každému študentovi čuchať od pripravenej vzorky. Napríklad kúsok handry alebo papiera namočeného vo vôni cesnaku.

Mimochodom, túto technológiu používa americká armáda. Na testovanie receptorov na ľuďoch používajú fľašu jablčného octu . Ale urobia to aj iné výrazné dráždivé látky. Napríklad aromatické mleté ​​kávové zrná alebo citrusové plody. Ak človek zápach nerozpozná, je odoslaný na dôkladnejšiu kontrolu.

JE MOŽNÉ VRÁTIŤ ČUCH A CHUŤ

Aj čiastočná strata čuchu a chuti je znepokojujúca. Tieto príznaky často vedú k tomu, že človeku zmizne chuť do jedla . Niektorí ľudia sa navyše obávajú, že koronavírus v budúcnosti ovplyvní receptory. Doktor Komarovský však ubezpečuje, že by ste sa nemali obávať. Skôr alebo neskôr sa obnoví vitálna aktivita neurónov.

Prax ukazuje, že úplné zotavenie bude trvať od 3 týždňov do 3 mesiacov. Pri správnej liečbe a starostlivosti o telo pôjde všetko hladko a bez následkov. Pokiaľ ide o niektoré hacky na zrýchlenie tohto procesu, bohužiaľ žiadne neexistujú.

Aj keď sa uchýlite k špeciálnym liekom alebo k použitiu ľudových metód, váš čuch a chuť sa vám okamžite nevrátia . Tento proces si vyžaduje čas. A každý človek má individuálne ochorenie.

Okrem toho existujú prípady, keď je výsledný test negatívny a čuch a chuť sa úplne nevrátili. V takom prípade môžete využiť neobvyklý senzorický tréning . Napríklad na to, aby ľudia znovu získali plný pocit pachu, ľudia pri cvičení svojich receptorov striedajú silné pachy.

You Might Also Like