Zdravie

Dajte si 10 dňoví detox od cukru. Budete sa cítiť ako znovuzrodení

Cukor je veľmi návykový. Nedávny prieskum preukázal, že cukor je pre mozog v skutočnosti rovnako návykový ako heroín, nehovoriac o tom, že pridané cukry sú pre naše zdravie veľmi škodlivé.

Pozrite sa na počty ľudí trpiacich cukrovkou a obezitou, veľmi rýchlo pochopíte, že sa nám problém s cukrom vymkol z rúk. Našťastie sa tieto informácie rýchlo šíria a ľudia sa cukru zbavujú. Len je to trochu ťažšie, než by ste sa mysleli.

Ponúkame vám niekoľko rád, ako možno tento proces uľahčiť.

1. Rozhodnite sa detoxikovať

Tieto 3 jednoduché kvízy, ktoré vám pomôžu zistiť, či potrebujete detoxikáciu. Ak na niektorú z týchto otázok odpoviete „áno“, detoxikácia od cukru je pre vás tou správnou cestou, ak sa čoskoro chcete cítiť lepšie a ľahko schudnúť.

Prvý kvíz sa týka cukrovky a obezity.

 • Trpíte prediabetom alebo cukrovkou 2. typu?
 • Máte tuk v oblasti brucha?
 • Máte nadváhu?
 • Máte hrozné chute na sladké a sacharidy?
 • Máte problémy chudnúť pri nízkotučnej diéte?
 • Máte vysoké triglyceridy, nízku hladinu HDL ( „dobrého“) cholesterolu, alebo vám bolo povedané, že hladina cukru v krvi je „mierne zvýšená“?

Druhý kvíz sa týka závislosti na jedle.

 • Jete, aj keď nemáte hlad?
 • Ste po jedle ospalí?
 • Máte výčitky kvôli spôsobu vášho stravovania, alebo sa kvôli jedlu vyhýbate určitým činnostiam?
 • Máte abstinenčné príznaky, keď si obmedzíte alebo prestanete úplne jesť cukor alebo múku?
 • Potrebujete konzumovať čoraz viac rovnakých nevhodných potravín, aby ste sa cítili dobre?

Tretí kvíz je kvíz FLC (čiže kvíz toxicity). FLC v angličtine znamená Feel Like Crap (cítiť sa mizerne).

Syndróm FLC má niekoľko príznakov, vrátane opuchov, nadúvanie, refluxu, podráždeného žalúdka, bolestí kĺbov alebo svalov, mozgovej hmly, problémov s pamäťou alebo náladovosťou, problémov s nosnými dutinami alebo alergií a pod.

Mnohí z nás trpíme syndrómom FLC, bez toho aby sme si uvedomovali, že nás od zdravia a spokojnosti delí iba pár dní.

2. Prežite si absťák

Neexistuje iný spôsob, ako sa zbaviť skutočne fyziologickej závislosti, ako s tým úplne prestať.

Závislým ľuďom si nestačí dať len jednu lajnu kokaínu alebo len jeden pohárik.

Prejdite si absťák. Nemusíte však prežívať peklo, pretože keď budete dodržiavať týchto 10 odporúčaní, podarí sa vám automaticky obnoviť neuroprenášače a hormóny vo vašom tele.

Prestaňte konzumovať všetky formy cukru, výrobky z múky a umelé sladidlá, ktorá spôsobujú väčšiu chuť na sladké a pomalý metabolizmus, a vedú k ukladaniu tuku.

Zbavte sa tiež všetkého, čo obsahuje transmastné či hydrogenizované tuky a MSG (sledujte skryté názvy). Najlepšie po dobu 10 dní sa vyhýbajte potravinám v škatuľkách, sáčkoch alebo konzervách, či v obaloch s nápisom. Jedzte ozajstné, nespracované, čerstvé jedlo.

3. Nepite kalórie

 

Akákoľvek forma tekutých sladkých kalórií je horšie, než tuhá strava s obsahom cukru či múky. Je to ako vpichnutie cukru priamo do pečene. Ukladanie tuku v pečeni sa zastaví, čo vedie k obávanej tvorbe tuku v oblasti brucha.

Necítite sa plní, teda jete celý deň viac a máte obrovskú chuť na sladké a sacharidy. Je to tiež jediný najväčší zdroj sladkých kalórií v našej strave. Patria sem limonády, šťavy (okrem šťavy zo zelenej zeleniny), nápoje pre športovcov, a sladený čaj a káva.

Jedna pollitrová cola obsahuje 15 čajových lyžičiek cukru; limonáda obsahuje 14 čajových lyžičiek cukru v jednej fľaši. Plechovka coly denne zvyšuje pravdepodobnosť vzniku obezity u dieťaťa o 60% a pravdepodobnosť rozvoja cukrovky 2. typu u ženy o 80%. Vyhýbajte sa jej.

4. Začnite deň bielkovinami

Bielkoviny, bielkoviny, bielkoviny v každom jedle – najmä raňajky – sú kľúčom k vyrovnaniu hladiny cukru a inzulínu v krvi ak potlačeniu chutí na sladké. Začnite deň vajcami z farmárskeho chovu alebo proteínovým kokteilom.

Jedzte oriešky, semienka, vajíčka, kuracie mäso alebo mäso z dobytka kŕmeného trávou v každom jedle. Veľkosť jednej porcie je 110 až 170 gramov alebo veľkosť vašej dlane.

 5. Jedzte neobmedzené množstvo sacharidov (tých správnych)

Áno, správne, neobmedzené sacharidy. Vedeli ste, že zelenina sú tiež sacharidy? A vy ich môžete jesť, koľko chcete. Je v tom ale jeden háčik.

Mám na mysli iba zeleninu bez obsahu škrobu, ako sú napríklad zelené šaláty, brokolica, karfiol, kel, kapusta, špargľa, zelené fazuľky, huby, cibuľa, cuketa, paradajky, fenikel, baklažán, artičoky a paprika.

Vyhnite sa zemiakom, batátom, tekvici a červenej repe – len na desať dní. Vylúčte na 10 dní tiež obilniny a strukoviny. Zlepšuje to dosiahnuté výsledky, takže schudnete a budete sa cítiť skvele.

6. Proti cukru bojujte tukom

 

Nepriberá sa z tuku, ale z cukru. Tuk vás zasýti, vyrovnáva hladinu cukru v krvi a je nevyhnutný ako palivo pre vaše bunky.

Každé vaše jedlo či olovrant by mala okrem bielkovín obsahovať aj zdravé tuky, vrátane orieškov a semienok (ktoré tiež obsahujú bielkoviny), extra panenského olivového oleja, kokosového masla, avokáda a omega-3 mastných kyselín z rýb.

7. Buďte pripravení na krízové ​​situácie

Nikdy sa nechcete dostať do krízovej situácie, kedy vaše hladina cukru v krvi klesá a vy pri sebe nič nemáte, napríklad keď ste na letisku, v kancelárii alebo v bludisku večierok, fast foodov a automatov.

Potrebujete  pohotovostný balíček . Ja jeden stále nosím so sebou a ten obsahuje bielkoviny, zdravé tuky a zdravé desiate, takže sa nikdy nemusím rozhodnúť zle. Môj balíček obsahuje:

 • balenie orieškového masla a kokosového masla
 • mandle, vlašské orechy a tekvicové semienka
 • sušené mäso z lososa alebo morčacie mäso
 • plechovku lososa alebo sardiniek
 • nesladené čučoriedky.

8. Vymeňte stres za uvoľnenie

V strese sa vaše hormóny zbláznia. Kortizol stúpa, čo vedie k pocitu hladu, ukladanie tuku v oblasti brucha a nakoniec k rozvoju cukrovky typu 2.

Štúdie preukázali, že dýchanie zhlboka aktivuje špeciálny nerv nazývaný vagus, ktorý prepne metabolizmus z ukladanie tuku na jeho spaľovanie a rýchlo vás dostane zo stavu stresu.

Potrebujete sa skrátka len poriadne zhlboka nadýchnuť. Vyskúšajte moju päťminútovú dýchaciu prestávku, ktorú môžete vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek.

Jednoducho sa päťkrát zhlboka nadýchnite – pri nádychu počítajte do päť, pri výdychu tiež. Päťkrát. A to je všetko. Urobte to pred každým jedlom a sledujte, čo sa bude diať.

9. Uhaste požiar (čiže zápal)

Štúdie preukázali, že zápal spúšťa nerovnováhu hladiny cukru v krvi, inzulínovú rezistenciu, prediabetes a diabetes 2. typu.

Najbežnejšími potravinami vyvolávajúcimi zápaly sú okrem cukru, múky a transmastných kyselín tiež potraviny spôsobujúce skrytú citlivosť.

Najčastejším vinníkom je lepok a mliečne výrobky. Často túžime práve po tom, na čo sme alergickí. Bez týchto potravín sa cítime mizerne a chceme stále viac.

Vyraďte lepok a mliečne potraviny po dobu 10 dní. Nebude to ľahké, ale po 2 až 3 dňoch bez týchto potravín pocítite nával energie, úľavu a všimnete si vymiznutia vašich najbežnejších príznakov.

10. Pospite si

Menej spánku zvyšuje chuť na sladké a sacharidy, pretože ovplyvňuje hormóny súvisiace s chuťou.

V jednej štúdii uskutočnenej na vysokoškolských študentoch sa zistilo, že skrátenie spánku o dve hodiny z odporúčaných ôsmich hodín viedlo k zvýšeniu hormónov vyvolávajúcich chuť do jedla, k zníženiu hormónov potlačujúcich apetít a k veľkej chuti na sladké a rafinované cukry.

Ak nespíte, chcete viac energie, takže siahnete po rýchlych cukroch. Spánok je najlepšou cestou, ako bojovať proti prejedaniu. Vďaka spánku môžete doslova zvíťaziť nad túžbou po sladkom a nad nadváhou.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like