Zadali ste si niekedy otázku, prečo letné mesiace – júl a august – majú rovnaký počet dní: veď pri ostatných sa ich počet strieda, a vo februári je len 28 dní? Kalendár – obvyklé dielo, ale existuje príčina, prečo je tak zostavený? Na to potrebujeme sa vydať na exkurziu do histórie.
My sa riadime podľa gregoriánskeho kalendára, ktorý bol zostavený ešte v starom Ríme. Počas vlády Júlia Caesara párne mesiace získali 30 dní a nepárne 31. keď Július Caesar zomrel, tak občania Ríma sa rozhodli zvečniť ho v kalendári, a tak mesiac kvintilus zmenili na júl.
Ale prečo má aj august 31 dní, pýtate sa? Všetkou vinou je ľudská márnivosť – druhý cisár, Oktaviánus Augustus, taktiež chcel mať svoje meno v kalendári. Takže po júli sa v kalendári objavil aj august a z politických dôvodov taktiež mal 31 dní.
Ale, keďže kalendár nie je pružný, tak museli niektorému mesiacu nejaký ten deň odobrať. Stal sa ním február, a ten má teraz 28 dní. tu, mimochodom, tiež priložil ruku Caesar, ktorý zaviedol priestupný rok, v ktorom 366 dní, namiesto 365. To bolo vykonané tak, aby zodpovedali kalendárnemu roku, obdobie rotácie Zeme okolo Slnka, a to je 356 dní a 6 hodín.
Prečo február stratil legitímne dní? faktom je, že podľa rímskeho práva, kalendárny rok nezačínal v januári, ale v marci, takže február bol posledným mesiacom v roku. A keď je raz posledný, tak mu je možné niekoľko dní odobrať. Také sú gregoriánske kalendárne vášne.
Nezabudnite zdieľať tento článok so svojimi priateľmi, nech sa oni dozvedia, prečo je v júli a v auguste rovnaký počet dní.
Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.