Zdravie

Ako ľudia s rôznym druhom farbosleposti vidia svet? Budete uchvátení

Podľa dostupných údajov od najkomplexnejšieho zdroja, farbosleposťou trpí pomerne veľa z nás – približne 0,5% žien a 8% mužov – trpia nepresným vnímaním farby.

Bright Side porovnáva, ako ľudia s rôznymi druhmi farebnej slepoty vidia svet, a ukazuje sa, že väčšina z nich nevidí len čierne a biele. Existuje niekoľko rôznych kategórií farbosleposti, ale zamerali sme sa na najčastejšie. Výsledky sú fascinujúce.

Človek s normálnym zrakom vidí svet okolo seba v týchto farbách.

Deuteranomalia je najbežnejšou formou farebnej slepoty. Trpí ňou približne 4,63% mužov a v mnohých prípadoch o tom ani nevedia. Z obrázku je jasné, že farby stratili časť jasu, najmä pokiaľ ide o zelenú a červenú farbu.

Protanopia je menej rozšírená forma farbosleposti. Všetky odtiene zelenej a červenej farby sú trochu vyblednuté, zatiaľ čo modré a žlté odtiene zostávajú prakticky nezmenené.

Tritanopia je veľmi zriedkavá forma farbosleposti, ktorá postihuje mužov aj ženy v rovnakej miere. Tí, ktorí ňou trpia, vidia svet v zeleno-ružových tónoch.

Pokiaľ ide o celkovú farebnú slepotu, určite existuje, ale je to veľmi zriedkavé: len 0.00003% svetovej populácie to má.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

ZDROJ:BRIGHTSIDE

You Might Also Like