Zdravie

Tajomstvo DETOXIKÁCIE: Osem krokov, ako získať novú energiu a vitalitu

Cítite sa unavene a bez života? Tak práve teraz je ideálny čas k ozdravnej procedúre. Očista tráviaceho traktu vám posilní imunitu a dokonale zregeneruje celý organizmus. Upravené trávenie navyše skvele prospieva aj psychike.

Naše telo nepretržite čelí nebezpečným toxínom – pri rannej hygiene používame chemické zubné pasty, natierame sa krémami, vrstvíme líčidlá a gély na vlasy, potom sa oblečieme do chemicky impregnovaného oblečenia a vyrazíme do zamorených ulíc.

Moderná spoločnosť je preplnená chemikáliami. Len v potravinárskom priemysle nájdeme pesticídy, ftaláty, hormóny, konzervanty, farbivá a ďalšie nebezpečné látky, ako samozrejmú súčasť produkcie. Ľudský organizmus má našťastie prirodzenú schopnosť detoxikácie, avšak nie vždy funguje tak, ako má a na 100 percent.

 

Detoxikačnú úlohu zastávajú v ľudskom tele pečeň, obličky, pľúca, koža a črevá. Ako dobre svoju činnosť zvládajú, závisí od genetických predpokladov a zdravotnom stave jedinca. Sedavým zamestnaním, nedostatkom pohybu a hýrivým spôsobom života telu proces detoxikácie veľmi sťažujeme. Pravidelná a pritom primeraná aktivita naopak udržuje detoxikačné systémy v chode. Ak človek dlhodobo žil nezdravo, môže byť razantná očista tráviaceho traktu účinným odrazovým mostíkom k nastoleniu prirodzených detoxikačných funkcií v tele a prvým krokom k ozdraveniu celého organizmu.

Skôr než pojem detoxikácia, sa pre jarné ozdravenie organizmu hodí výraz očista. Tá je zameraná na tráviaci trakt, kde pomáha odstraňovať zvyšky potravy. A pretože sa naša imunita odvíja od správnej funkčnosti tráviaceho traktu, po očiste pocítite príval novej energie a sily.

Ako na to?

1 Šťavy prečisťujú

Očistný „jedálniček“, zložený iba zo zeleninových a ovocných štiav, sa odporúča držať tri až päť dní. Ak ste ešte očistu nikdy nevykonávali, dajte si za cieľ maximálne trojdňový proces, ale aj jeden deň bude pre vaše telo prínosom. Ak ste zaslúžilý vegan, zvládnete aj týždeň. Cesta k vašej prečistenej a zdravšej verzii, vedie cez šesť pohárov namiešaných štiav denne.

Tekuté šťavy umožňujú do jedného pohára vtesnať toľko prospešných plodín, ktoré by sme v tuhom stave len ťažko zjedli. Ich živiny navyše telo vstrebe už počas 15 minút, na rozdiel od dvoch hodín v prípade pevnej stravy.

2 Kedy začať s očistou

Očistný program zaraďte ideálne na prelom ročného obdobia. Alebo kedykoľvek, keď cítite únavu, trvale sa vám vracia rovnaké ochorenie, chcete stopnúť zlé životné návyky alebo jednoducho len potrebujete novú energiu. Ak v očiste nájdete zaľúbenie, môžete ju opakovať jedenkrát mesačne.

3 Ovocie alebo zelenina?

Základom všetkých štiav by mala byť zelenina, ideálne zelená. Ako začiatočník budete inklinovať skôr ku šťavám s ovocím, pokročilí už zvládnu rýdzo zeleninové elixíry. Ľudia citliví na cukor a trpiaci často na kvasinkové infekcie, by mali ovocie vynechať.

4 Aké suroviny nakupovať?

Zeleninu a ovocie kupujte zrelé alebo tesne pred zrelosťou, z príliš mäkkých plodín v odšťavovači nezískate svieži tekutinu, ale len kašu zlej chuti. Ak nevyberáte plodiny v bio kvalite, radšej siahnite po tých s hrubšou šupkou, ktorú olúpete a využijete len dužinu, napríklad banán, avokádo, melón, pomaranč, ananás alebo grep. Medzi tieto čisté potraviny, ktoré sú čiastočne chránené pred postrekmi pesticídmi, patrí tiež cibuľa, sladké zemiaky, špargľa alebo baklažán.

Zo zeleniny si určite kúpte ružičkový kel, brokolicu, špenát, červenú repu alebo uhorku. Ranným životabudičom vám bude zeleninový nápoj s vysokým obsahom chlorofylu, večer si ako posledné môžete dať orechové mlieko, ktoré vás na noc zasýti. Každý deň zaraďte silnú citronádu s limetkou a chilli papričkou, ktorá udrží metabolizmus v tempe a zároveň prinesie vítanú chuťovú zmenu.

5 Príprava pred dňom D

Pár dní pred plánovanou očistou si urobte poriadok v špajze. Vyraďte všetky priemyselne vyrábané potraviny a cukry, ktoré by vás po prvé mohli lákať počas očisty a po druhé tiež v nastolení zdravého životného štýlu po očiste. Naopak sa zásobte (okrem ovocia a zeleniny na výrobu štiav) dostatočným množstvom citrónov a bylinných čajov, ktoré s vodou môžete piť kedykoľvek počas očisty.

Pripravujte na očistu aj svoje telo. Pokiaľ si večer pred začiatkom očisty dáte ťažkú večeru a zapijete ju alkoholom, proces očisty bude o to ťažší. Keď naopak dáte tri dni pred začiatkom očisty prednosť zdravej strave, zvládnete ju s ľahkosťou. Už v predstihu skúste vynechať tučné ťažké jedlá, mäso, cukor a kofeínové nápoje, aby ste svoje závislosti udržali na uzde aj počas očisty.

6 Ozdravný proces začína

Po prebudení vypite pohár horúcej vody s citrónom (nepočíta sa do počtu šiestich pohárov štiav denne). Tento jednoduchý nápoj naštartuje váš organizmus a jeho účinky oceníte aj mimo obdobia očisty.

Fyzickej námahe sa vyhýbať nemusíte. Rýchla chôdza stále platí za ideálny pohyb, ktorý má aj moc zahnať únavu. Vnímajte signály svojho tela, ak máte energie na rozdávanie, pokojne pridajte, ale pred alebo po záťaži doplňte sily napríklad pohárom mandľového mlieka.

Hlad môžete počas očisty zaháňať horúcou vodou s citrónom alebo zeleným čajom. Ak vás prepadnú nepríjemné pocity, dajte si hrnček nakrájanej uhorky alebo pyré z brokolice.

7 Hýčkajte svoje telo

Na dobu očisty organizmu si rezervujte príjemné wellness procedúry. Uvoľnia vaše telo a odvedú myseľ ďaleko od pocitov prázdneho žalúdka. Ideálnym doplnkom k vnútornej očiste sú aktivity s detoxikačnými účinkami ako saunovanie – pot obsahuje z väčšiny odpadové látky – alebo lymfatická masáž.

8 Detoxikácia je za vami a čo teraz?

Detoxikácia je za vami a teraz sa musíte postupne vrátiť k normálnemu stravovaniu. Ako si ale udržať znovunabité zdravie a príliv energie?

Po ukončení očisty zavádzajte tuhú stravu pozvoľna, začnite ľahkými zeleninovými jedlami, i tepelne spracovanými, a pomaly pridávajte koncentrovanejšiu celozrnnú ryžu či zemiaky varené v šupke. Ťažkým jedlám sa vyhýbajte aspoň týždeň po očiste, ak sa k nim vôbec chcete vracať. Dlhodobo dbajte na stravu s vysokým podielom vlákniny. Ovocie a predovšetkým zelenina by mali byť hlavnými bodmi vášho jedálnička. Jeden až dva poháre zelenej šťavy môžete stále piť každý deň, napríklad miesto rannej kávy.

Ukážkový jedálniček po očiste

(Množstvo uvádzané pre ženu, pre muža odporúčame navýšenie o 25%)

Pitný režim: neperlivá voda, čaj rooibos, zelený čaj, biely čaj
Raňajky – pohánková (40 g nevarenej pohánky) alebo pšenová kaša (40 g nevareného pšena) uvarená v ryžovom „mlieku“ (150 ml) s orechmi (10 g) a chia semienkami (5 g), so škoricou
Desiata – šťava z červenej repy a mrkvy 0,5 l
Obed – šalát z uvarenej šošovice (80 g nevarenej šošovice) s kolieskami krátko podusenej mrkvy (40 g), vajíčko (1 ks) a zálievka z vínneho octu (1 lyžica) a olivového oleja (1 lyžica)
Olovrant – šťava zo špenátu, zeleru a jablka 0,5 l
Večera – dusená brokolica (300 g) s trochou masla (1 lyžička) a na pare pripravený filet zo pstruha (150 g)

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like