Zdravie

Pokiaľ máte doma panvicu s týmto označením, okamžite ju vyhoďte

Môžeme vás poprosiť o jednu malú láskavosť?

Choďte do vašej kuchyne a skontrolujte si panvice. Ak sa na niektoré z nich sa nachádza označenie PFAS, ihneď sa takej panvice radšej zbavte. Pokiaľ ju nenájdete na panvici, zistíte na stránkach výrobcu.

Na uvedenej panvici nikdy nepečte mäso, nevyprážajte hranolky, ani nepripravujte palacinky či iné pokrmy.

Výrobcovia tvrdia, že tento druh panvíc je schopný zabezpečiť, aby sa jedlo na ne nelepilo alebo nepripálilo.

V čom je problém PFAS panvíc

PFAS znamená perflurované akrylované substancie.
Mali by ste vedieť, že v súčasnosti sa vyše 200 popredných vedcov vyjadrilo, že riad a obaly s týmto druhom povrchu môžu byť veľmi nebezpečné pre zdravie vás a vašej rodiny.

Títo vedci podpísali takzvaný „Madridský dokument“, v ktorom spoločne varujú spotrebiteľa o tom, ako sú znepokojení v súčasnosti tak rozšíreným každodenným používaním týchto perfluórakrylových zlúčenín.

Predmetné zlúčeniny sa nepoužívajú len na panvice, ale napríklad aj pri výrobe plechových kontajnerov na potraviny (napríklad pre použitie v reštauráciách alebo zariadeniach rýchleho občerstvenia).

Ich spoločnou charakteristikou je, že majú povrch, na ktorý sa jedlo nelepí, ani zospodu nepripaľuje.

Súčasné štúdie o PFAS

Jedna súčasná štúdia vykonaná na zvieratách zistila, že isté druhy PFAS vedú k narušeniu endokrinného a imunitného systému, otrave pečene a spomalenie metabolizmu.

Najhoršie na týchto zlúčeninách je však to, že sa nenachádzajú iba v potravinách, ktoré sa skladujú alebo varí v uvedenom riadu.

Počas tepelnej úpravy totiž dochádza aj k ich uvoľňovaniu do ovzdušia a zo vzduchu sa potom dostávajú do vody, pôdy a celého životného prostredia.

Preto mnohí vedci a medicínski experti žiadajú výrobcov na celom svete, aby prestali používať chemické látky zo skupiny PFAS, pretože dnes už existujú oveľa bezpečnejšie alternatívy materiálov, na ktoré sa jedlo nelepí.

záver

Na záver vám ponúkame veľmi užitočné a jednoduché odporúčania:

Ak uvidíte na vašich panviciach alebo inom kuchynskom riadu zmienené označenie PFAS, radšej sa ich rýchlo zbavte.

Dúfame, že bol pre vás tento článok užitočný, a že dôležité informácie z neho budete zdieľať aj so svojimi priateľmi a známymi, na ktorých zdravie vám záleží.

 

You Might Also Like