Život

Povinné alebo nepovinné očkovanie proti COVID-19? Zisťovali sme názory odborníkov a krajín.

Skôr alebo neskôr sa každý z nás bude musieť rozhodnúť, či sa nechá očkovať proti COVID-19 . Aj keď niektoré krajiny už začali s očkovaním mocou a očkovaním, v spoločnosti panujú pochybnosti. Napríklad podľa prieskumov verejnej mienky viac ako polovica Nemcov vyjadrila svoju nechuť k očkovaniu. Čo však v prípade, že sa stane povinným?

Hovorí sa, že v budúcnosti môže byť k pracovnej zmluve pridaná dôležitá doložka. Zamestnávateľ bude môcť zamestnať iba očkovaných ľudí. Tento zámer oznámil imunológ Vladislav Zhemchugov.

STOJÍ ZA TO DAŤ SA ZAOČKOVAŤ

Podľa Vladislava Žemčugova je povinné očkovanie potrebné pre tých, ktorí pracujú s obrovským počtom ľudí. Napríklad lekári a učitelia. Tí prví aj druhí sú v každodennom kontakte s desiatkami či dokonca stovkami ľudí. Na prvý pohľad sa zdá, že je to logické. Nezbavuje nás to však práva na výber?

Používatelia internetu toto vyhlásenie neprijali veľmi dobre. „Kam sa v tejto situácii dostaneme?“ My ako zvieratá nemáme právo na vlastný názor. “„ Barbar, nie lekár. Zdá sa, že máme demokraciu a slobodu voľby! “ – príklady komentárov typických ľudí.

Je však nepravdepodobné, že by to radikálneho imunológa zmiatlo. Vo svojom vyhlásení iba uviedol: „Kto je proti a nechce pracovať za takýchto podmienok – nech  funguje ako školník, je to tam bezpečne“ .

Bývalý hlavný sanitárny lekár Ruska Gennadij Oniščenko túto myšlienku podporil. Takúto inováciu považuje za bežný pracovný proces . Napokon aj v súčasnosti sú vysoko špecializovaní pracovníci povinne očkovaní. Napríklad z tuberkulózy. Súčasný námestník Štátnej dumy však zároveň poznamenáva, že o týchto otázkach by sa malo rokovať a riešiť jednotlivo.

Oniščenko navyše vyjadril myšlienku, že očkovať by sa malo iba tých, ktorí spadajú do rizikovej skupiny. Sú to ľudia v zrelom veku, ľudia trpiaci rakovinou a cukrovkou. A tiež zástupcovia kontaktných profesií:  učitelia, lekári a pracovníci v sektoroch služieb a obchodu.

SKÚSENOSTI Z INÝCH KRAJÍN

Myšlienka povinného očkovania sa objavila nielen v Rusku. Napríklad brazílsky najvyšší súd uviedol, že ak dobrovoľné očkovanie nebude fungovať, bude vynútené. Bude si to však vyžadovať právne dôvody, to znamená doslova prijatie nového zákona v štáte.

Nikto nebude nútiť ľudí, aby sa dali zaočkovať. Ich práva však budú čiastočne obmedzené. Čas a potenciálny nový zákon ukážu presne ako.

Prieskum ukázal, že 56% Brazílčanov nie je proti vakcíne proti koronavírusom. Čo je však zaujímavé, je to, že toto číslo v posledných mesiacoch výrazne pokleslo. V auguste 2020 bol počet osôb, ktoré si želajú byť očkované, 89%.

Európske krajiny si zatiaľ nie sú isté, či bude očkovanie povinné . Hovoria však, že očkovanie môže mať vplyv na spoločenský život človeka. Odporcom očkovania môže byť zakázaný prístup na verejné miesta. Napríklad austrálska letecká spoločnosť Quantas už oznámila, že neprijme neočkovaných cestujúcich na palubu.

Aj keď to vzbudzuje pobúrenie ľudí, je to vo svojej podstate legitímne. Akákoľvek súkromná spoločnosť, podnik alebo dokonca reštaurácia môže odmietnuť poskytnúť služby tým, ktorí sa nedajú očkovať. To isté platí pre súkromné ​​vzdelávacie inštitúcie. A na preukázanie očkovania bude musieť osoba preukázať osobitný pas.

Existuje veľa dôvodov, aby ľudia nedôverovali vakcínam. Hlavným argumentom je príliš krátke obdobie výskumu a testovania. Niektorí sa navyše obávajú rôznych vedľajších účinkov.

Už ste si odpovedali na otázku, oplatí sa dať sa zaočkovať ? Neváhajte a podeľte sa o svoj názor na túto tému. Tešíme sa na vaše komentáre!

You Might Also Like