Zaujímavosti

Kto nikdy nechytí COVID-19? V čo dúfať a kde hľadať ochranu pred chorobou, ktorá otriasla celým svetom

V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, že prítomnosť protilátok proti koronavírusu je nekonečná. Okrem toho už boli zaznamenané prípady, keď rovnaká osoba niekoľkokrát ochorela. V čo dúfať a kde hľadať ochranu pred chorobou, ktorá otriasla celým svetom?

Vedci predpokladajú, že existuje iná forma imunity nezávislá od protilátok. Hlavnú úlohu tu zohrávajú T bunky alebo T lymfocyty . Čo to je a prečo o tom ľudia hovoria čoraz viac, to vám prezradíme nižšie.

PRÍTOMNOSŤ PROTILÁTOK PROTI KORONAVÍRUSU

T lymfocyty sú imunitné bunky . Ich cieľom je identifikovať a zbaviť sa patogénov, ktoré infikujú bunku. Okrem toho môžu zničiť už infikované bunky. Ako to funguje? Na povrchu T buniek sú proteíny, viažu sa na cudzie proteíny a ničia ich.

Najdôležitejšou vlastnosťou T buniek je ich životnosť. Po chorobe môžu byť v tele aj niekoľko rokov. Pretože T bunky zvyšujú dlhodobú pamäť imunitného systému , telo ľahšie reaguje na starý patogén.

Vedci zatiaľ skúmajú túto problematiku a špekulujú. Najskôr sa ukázalo, že človek nemusí mať protilátky proti koronavírusu. Ale zároveň má T bunky, ktoré rozpoznávajú Covid-19.

Po druhé, experimenty ukázali, že niektorí ľudia boli imúnni ešte pred začiatkom pandémie . Vedci za týmto účelom skúmali vzorky krvi zhromaždené pred niekoľkými rokmi. T bunky môžu byť tiež u ľudí, ktorí v zásade neprišli do styku s vírusom.

Tvorba imunity

Aby sme pochopili, aké dôležité sú T bunky, spomeňme úplne inú chorobu. Každý vie, čo je syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti. Ako postupuje, choroba ničí väčšinu T buniek. Bez správneho zaobchádzania môže byť smrteľné.

Ako sa vytvára imunita? Ak je imunitná odpoveď normálna, vrodený imunitný systém reaguje najskôr na vírus (napríklad chrípku). To po niekoľkých týždňoch spustí produkciu protilátok . Ale súbežne s týmto procesom, doslova 4. – 5. deň, sa začnú objavovať T-lymfocyty. Už pracujú na zničení infikovaných buniek.

T bunky a koronavírus

Pretože T bunky reagujú na koronavírus, mohlo by sa to použiť na vytvorenie vakcíny. Vedci z Oxfordskej univerzity na tom pracujú a ich vakcína už ukázala, že okrem protilátok sa budú vyrábať aj T bunky. Okrem toho sa už testuje vakcína .

Úlohou teraz je presne pochopiť, ako koronavírus ovplyvňuje T bunky. Čím skôr sa tak stane, tým efektívnejšie sa dá vakcína vyvinúť.

Ale s T-lymfocytmi to, bohužiaľ, nie je také ružové. Napríklad u ťažko chorých pacientov môže väčšina z nich jednoducho zomrieť. Okrem toho produkcia T buniek v priebehu rokov klesá. Aj preto starší ľudia túto chorobu nezvládajú.

Prítomnosť protilátok proti koronavírusu je samozrejme dobrá. Ale, bohužiaľ, nejde o všeliek na všetko. Sledujte svoje zdravie, posilňujte imunitný systém . To platí najmä v chladnom období. Okrem toho nikto nezrušil osobné ochranné pracovné prostriedky a sociálnu vzdialenosť. Starajte sa o seba a svojich blízkych!

You Might Also Like