Život

Viete ako, kedy a prečo sa epidémia s Covid-19 začala? Ponúkame Vám podrobné informácie o začatí tejto doby.

Všeobecne sa uznáva, že prvý prípad choroby, neskôr nazvaný COVID-19, bol zaznamenaný v čínskom Wu-chane v novembri 2019. Vedci v Taliansku, Španielsku a Číne však pravidelne nachádzajú údaje, ktoré sú v rozpore s nimi. Odkiaľ teda koronavírus pochádza a čo je rovnako zaujímavé, kedy sa to stalo?

ODKIAĽ SA VZAL KORONAVÍRUS?

Začnime tým, že koronavírusy (lat. Coronaviridae) sú rozsiahla a dlho známa rodina vírusov. Jeho 43 členov ovplyvňuje cicavce, vtáky a obojživelníky. A iba sedem z nich dokázalo prekonať medzidruhovú bariéru a stalo sa hrozbou pre ľudí.

Podľa štatistík spôsobili v 60. rokoch minulého storočia vírusy, ktoré lekári nedokázali identifikovať, nachladnutie takmer u 35% ľudí. To sa zmenilo v roku 1965, keď skupina vedcov pod vedením doktora Davida Tyrrella našla nového podozrivého.

Ukázalo sa, že podobný vírus sa našiel v tkanivách chorých kurčiat ešte v 30. rokoch. Samotný termín ešte neexistoval (vznikol v roku 1968), išlo však o koronavírus. Vedci teda dokázali, že sa môže prenášať zo zvierat na človeka.

SARS

Až donedávna tvorili koronavírusy (229E, OC43, NL63, HKUI) 4 až 20% všetkých prípadov ARVI. Najčastejšie bola infekcia horných dýchacích ciest relatívne mierna. Lekári jej preto nevenovali vážnu pozornosť.

Takto to pokračovalo až do roku 2002, keď bolo v Číne zaznamenané prepuknutie SARS alebo ťažkého akútneho respiračného syndrómu (SARS, SARS). Ochorenie bolo spôsobené variantom koronavírusu SARS-CoV-1. Ďalší kmeň, MERS-CoV, sa v roku 2012 stal pôvodcom blízkovýchodného respiračného syndrómu (MERS).

Vedci stále nemôžu povedať, prečo iba tri koronavírusy (SARS-CoV-1, MERS-CoV a SARS-CoV-2) vedú k hrozným následkom. Zatiaľ čo iné spôsobujú prechladnutie. Ale sme si stopercentne istí, že majú jednu spoločnú vlastnosť – netopiere ( a nie 5G veže , ako niekedy počujete).

„Koronavírusy majú najdlhšiu sekvenciu RNA zo všetkých živočíšnych vírusov.“ A stále skrýva veľa tajomstiev , “hovorí doktor Ken McIntosh z Harvardskej lekárskej fakulty. Koronavírusy môžu mutovať pomerne ľahko. Podľa vedca by to mohlo viesť k vzniku vírusu SARS-CoV-2, ktorý je zodpovedný za pandémiu COVID-19.

COVID-19 sa v Európe objavil oveľa skôr, ako sa predpokladalo

Podľa agentúry Bloomberg bol koronavírus v obehu v Taliansku na konci novembra 2019. Analýzy sa vykonali spätne na vzorkách od pacientov s nepotvrdeným podozrením na osýpky.

Vírus bol zistený vo vzorkách štvorročného chlapca. Príznaky sa u neho prejavili 21. novembra. Inkubačná doba trvá ďalších 2 – 14 dní. To posúva začiatok epidémie v Taliansku z konca februára 2020 na november 2019.

Podobná situácia je aj v USA. Protilátky proti COVID-19 sa našli v krvi darovanej v decembri 2019. Potvrdila to doktorka Susan Stremer z amerického Červeného kríža. Tvrdí, že vírus, ktorý spôsobuje COVID-19, sa mohol v Kalifornii a vo Washingtone vyskytovať už 13. – 16. decembra.

O to prekvapivejšie je, že vedci z Barcelonskej univerzity našli pri testovaní vzoriek neupravenej odpadovej vody od 12. marca 2019 stopy po koronavíruse ! Potom sa v Španielsku rozhodlo preskúmať odpadovú vodu na prítomnosť koronavírusu. Bol nájdený vo vzorkách od 15. januára 2020. A to bolo 41 dní pred prvým oficiálnym prípadom infekcie.

Niektorí Rusi píšu na sociálnych sieťach, že v októbri až novembri 2019 mali neznáme ochorenie so záchvatmi pretrvávajúceho kašľa a straty čuchu. Spravodajské správy zároveň hlásili masívne prepuknutie zápalu pľúc v mnohých oblastiach krajiny.

Niekto povie: „O mesiac skôr, o mesiac neskôr … Aký je rozdiel? „Faktom je, že moderná úroveň genetickej analýzy umožňuje sledovať vývoj vírusu u tých, ktorí ho infikovali. Definovaním nuly pacienta budú vedci schopní odpovedať na dôležité otázky. Vedieť, ako, kedy a prečo sa epidémia začala, môže zastaviť jej šírenie a zabrániť budúcim epidémiám.

 

You Might Also Like