Zdravie

Viete, čo je torzia semenníka? Toto by mal vedieť rodič každého chlapca!

Rodičia sa snažia svoje deti vždy ochrániť pred chorobami, popáleninami alebo zlomeninami. Len máloktorý rodič chlapca ale vie o tomto nebezpečnom stave, ktorý môže dokonca viesť až k amputácii semenníka!

Ak sa váš syn sťažuje na silnú bolesť v oblasti slabín, podbruška, má opuchnuté semenníky a cíti sa zle (môže sa objaviť horúčka alebo mdloby i nevoľnosť), v žiadnom prípade tento problém neignorujte! Nejedná sa o bolestivý prejav puberty, ale o závažný zdravotný problém!

 

Ide o tzv. Torzio semenníka. Dochádza k nej predovšetkým pri fyzicky náročných športových alebo iných činnostiach.

Pri torzii sa semenník „otočí“ tak nešťastne, že sa jeho cievne zväzok zaškrtí. To vedie k náhlemu prerušeniu toku krvi do príslušného semenníka.

Ak chlapec alebo dospelý muž (u dospelých sa tento problém vyskytuje menej často) nedostane okamžitú pomoc, dôjde k testikulárne ischémii (nedokrvenie). To môže viesť k nekróze (smrť buniek a tkanív) a následné amputáciu.

 

Ako postihnutému pomôcť?

Najdôležitejšie je zakročiť včas! Musíte okamžite navštíviť nemocnicu, kde lekár urobí ultrazvuk a v prípade, že sa jedná o torziu semenníka, odporučí okamžitú operáciu. POZOR! Postihnutý musí operáciu podstúpiť do 6 hodín od prvých príznakov, preto nikdy neignorujte problémy a bolesť intímnych partií!

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like