Zaujímavosti

Vznik novej infekcie COVID-19 spôsobený inštaláciou 100 základňových staníc 5G v čínskom Wu-chane

Čo je to komunikácia 5G, v čom sa líši od predchádzajúcich technológií a prečo dnes mnoho ľudí verí v konšpiračné teórie, ktoré s ňou súvisia?

Aj keď je Rusko ešte stále ďaleko od rozsiahleho pokrytia komerčnými sieťami 5G, je najvyšší čas odpovedať na tieto znepokojujúce otázky.

5G PRIPOJENIE

Vlastnosti mobilných sietí 5. generácie

Písmeno G v názve štandardu mobilnej komunikácie je skratkou anglického slova generation. Prvá generácia mobilných sietí (1G) sa objavila v 80. rokoch minulého storočia. A každé nasledujúce desaťročie prinieslo nový štandard, ktorý ho nahradil: 2G (začiatok 90. ​​rokov), 3G (začiatok 2000s) a 4G LTE (2010s).

Všetky z nich poskytovali v porovnaní so svojimi predchodcami vyššiu rýchlosť prenosu dát. Potreby používateľov však rástli ešte rýchlejšie. Dnes nám už nestačí hlasová komunikácia a prístup k sociálnym sieťam. Hovoríme o okamžitom prístupe k cloudovým službám a vysokokvalitnému videu, ako aj o hromadnom pripojení celého radu zásadne nových zariadení.

To všetko bude možné vďaka najnovšej mobilnej 5G platforme. Je to lepšie ako 4G z niekoľkých dôvodov: oveľa rýchlejšie, väčšia kapacita, nižšia latencia a lepšia funkčnosť. To sa dosiahne predovšetkým zvýšením použitých frekvencií.

Pokiaľ teda 4G pracuje na frekvenciách 1,8 a 2,6 GHz, potom 5G využíva široké rozpätie od 0,6 do 100 GHz . Logika je jednoduchá: čím vyššia je vlnová frekvencia, tým viac informácií sa dá preniesť za jednotku času. Existuje však aj negatívum mince. Takéto vlny tlmia rýchlejšie, preto je potrebných oveľa viac základňových staníc.

5G a koronavírus

Prvou tehlou v budovaní konšpiračnej teórie o vzťahu 5G sietí a vírusu COVID-19 bol pravdepodobne článok na webe Les moutons enrages (francúzsky „mad ovce“) 20. januára 2020.

Jeho autori videli určitý príčinný vzťah medzi inštaláciou 100 základňových staníc 5G v čínskom Wu-chane a vznikom novej choroby . V budúcnosti bola teória zachytená a obohatená o verzie. Podľa nich údajne 5G veže:
– môžu spôsobiť infekciu COVID-19;
– šírenie žiarenia;
– poškodiť bunkové membrány;
– spôsobiť vírusové mutácie;
– „nechať vibrovať molekuly kyslíka“ , v dôsledku čoho telo pociťuje nedostatok kyslíka;
– znížiť imunitu, spôsobiť rakovinu a Alzheimerovu chorobu.

Už začiatkom apríla prešli odporcovia piatej generácie bunkovej komunikácie od slov k činom. Zhromaždenia sa konali po celom svete. Len v Británii došlo k viac ako 50 prípadom podpaľačstva a poškodenia základňových staníc. Niektoré z nich však distribuovali iba 4G.

Podvodné stránky začali predávať bežné USB kľúče za 300 dolárov pod zámienkou zariadení na ochranu pred žiarením 5G. A na webovej stránke prezidenta Ukrajiny sa objavila petícia, ktorá získala viac ako 25-tisíc hlasov pod nadpisom: „Zakázať zavedenie 5G z dôvodu jeho mimoriadne nepriaznivého vplyvu na zdravie!“

Čo hovoria vedci?

Poďme sa vysporiadať so všetkým, čo sa pripočíta 5G v poriadku. Wuhan sa skutočne stal jedným z prvých čínskych miest, ktoré zaviedli 5G. Ale vieme, že koronavírus sa prenáša iba kontaktom a vzdušnými kvapôčkami. Epidémia sa navyše rozšírila do mnohých krajín, ktoré nikdy 5G nemali, napríklad do Iránu.

Je dôležité mať na pamäti, že ide o nepresný termín. Elektromagnetické žiarenie môžeme rozdeliť na ionizujúce a neionizujúce. Ionizujúce žiarenie, ktoré zahŕňa röntgenové lúče, gama žiarenie a tvrdé ultrafialové žiarenie, je skutočne nebezpečné. Môže interagovať s tkanivami na bunkovej úrovni a spôsobiť rakovinu.

Naproti tomu rádiová emisia používaná pre mobilnú komunikáciu je neionizujúca. To znamená, že nemá dostatok energie na to, aby nejako interferoval s DNA a spôsobil poškodenie bunkových štruktúr. Pri dlhodobej expozícii dokáže zahriať ľudské telo iba o zlomok stupňa. Ale aj pre to je potrebná jeho úroveň, mnohonásobne vyššia ako súčasné normy.

Máme tieto štandardy, mimochodom, jedny z najprísnejších na svete. Povolené úrovne žiarenia prenášajúcich rádiotechnických objektov sú teda tieto: v Rusku, na Ukrajine, v Kazachstane – do 10 µW / cm²; v USA, Európe a Japonsku – od 200 do 1 000 µW / cm²; v Číne – do 2 000 µW / cm².

Pozícia WHO

Vo februári tohto roku zverejnila WHO správu „5G Mobile Networks and Health“. Konštatuje, že „v súčasnosti je vplyv infraštruktúry 5G na frekvencii približne 3,5 GHz podobný ako vplyv existujúcich mobilných základňových staníc“ a nebolo preukázané, že by z jej používania vyplynulo akékoľvek poškodenie zdravia.

Medzinárodná komisia pre ochranu pred neionizujúcim žiarením nezistila negatívny vplyv 5G na zdravie. WHO bola zároveň zaistená a celé rádiofrekvenčné spektrum klasifikované ako „možný karcinogén“ v spoločnosti s nakladanou zeleninou, spracovaným mäsom a alkoholom.

Stručne povedané, vedci a regulačné orgány považujú frekvencie 5G, rovnako ako ich predchodcovia, za všeobecne bezpečné, a to v súlade s platnými zdravotnými predpismi. Zároveň môže byť dlhodobé vystavenie ultrafialovému žiareniu, ktorému sa dobrovoľne vystavujeme na pláži, oveľa nebezpečnejšie a určite môže spôsobiť mutácie v kožných bunkách.

Prečo sú konšpiračné teórie také húževnaté?

Počet konšpiračných teórií neustále rastie. Psychológovia vidia jeden z dôvodov tohto javu v potrebách ľudskej osoby.

Držanie „tajného poznania“ dáva konšpiračným teoretikom opojný pocit ich vlastnej jedinečnosti. Poskytuje tiež jednoduché odpovede na zložité otázky a pomáha vyrovnať sa s ich vlastnými pocitmi bezmocnosti tým, že navrhuje konkrétneho vinníka ich životných ťažkostí.

You Might Also Like