Rady a nápady

Vedeli ste, že Facebook vás sleduje aj keď na ňom práve nie ste? Alebo dokonca ak na ňom nemáte konto? Tak to zistíte!

JPEG Pro

Nie je tajomstvom, že Facebook zbiera o svojich užívateľoch mnohé údaje. Novým zistením však je, že stránka nesleduje len aktívnych používateľov, ale aj tých, ktorí na nej vôbec nemajú zriadený účet.

Čo je cieľom takéhoto špehovania?

Pomáha najmä efektívne zacieliť na adresátov reklamy. Sledovanie aktivity ľudí na webe pomáha spoznať preferencie ľudí a zobrazovať im reklamy, ktoré ich určite zaujmú.

Čo o vás vedia?

Oveľa viac ako si myslíte. Možno aj veci o ktorých netušíte. Vaše preferencie, adresu, telefónne číslo, vzdelanie, príjem, cenu a lokalitu vášho domu — všetko zistia analýzou vašej aktivity a aktivity vašich priateľov. Ba čo viac, nepomôže ani ak si vymažete konto. Vaše údaje zostanú aj naďalej v ich databáze. Navždy.

Facebook sleduje aj tých, ktorí na ňom nemajú zdriadený účet.

Výskum publikovaný Belgickou komisiou na ochranu súkromia preukázal, že Facebook sleduje návštevy rôznych stránok aj tých ľudí, ktorí na Facebooku nemajú svoje konto.

Je to možné najmä kvôli súborom cookie a pluginom tzv. zásuvným modulom,  — napríklad cez tlačidlo LIKE, ktoré sa nachádza na viacerých stránkach. Výskum taktiež potvrdil, že pozorovanie môže byť uskutočnené aj bez akejkoľvek interakcie so stránkou Facebook.

Ako sa môžem chrániť?

Ak ste používateľom Facebooku, tu je návod od špecialistu na ochranu údajov menom Vicky Boykis:

  • Nezverejňujte príliš osobné informácie. A už vôbec nie často.
  • Nezverejňujte fotografie svojich detí, najmä ak nie sú dostatočne veľké na to, aby vám na to dali súhlas.
  • Odhláste sa, ak ste s prácou na Facebooku skončili. Na iné aktivity použite osobitný vyhľadávač.
  • Blokujte reklamu.
  • Na telefón si neinštalujte Facebook Messenger. Namiesto toho použite jeho internetovú stránku.

Tieto odporúčania od Business Insider budú užitočné pre všetkých užívateľov Internetu:

  • Na iPhone aleboiPade, zvoľte Nastavenia> Súkromie > Reklama, a obmedzte sledovanie reklamy.
  • Na zariadeniach s operačným systémom Android zvoľte Nastavenia > Google > Nastavenia reklamy a vypnite Prispôsobenie/Personalizácia reklamy.
  • V prehliadači Chrome (alebo v každom inom)  otvorte Nastavenia> Zobraziť rozšírené nastavenia > Súkromie a skontrolujte okienko: Zaslať  požiadavku na „nesledovanie“ na vašom prehľadávači.

Nie sú zákony, ktoré by regulovali takéto zbieranie vašich údajov, avšak Facebook a iné spoločnosti podpísali dohodu,  na základe ktorej rešpektujú právo používateľov nebyť pod ich „dohľadom“. Nezabudnite sa o tieto zistenia podeliť s vašimi priateľmi zdieľaním.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like