Dokonalá pamäť zľahčuje život, najmä počas štúdia. Každý neznáša ten pocit, keď si nedokáže zapamätať to, čo sa naučil – naša pamäť občas vynecháva – zabúdame navyše na dôležité sviatky, udalosti, nepamätáme si priezvisko, alebo napríklad, ideme na nákup a zabudneme kúpiť to najdôležitejšie.
Podľa názoru odborníkov nie je zabúdanie až tak strašné! Samozrejme, že nemyslíme Alzheimerovou chorobu v pokročilom štádiu, reč je o prirodzenom procese mozgu, vďaka ktorému sme večer … múdrejší!
K tomuto záveru dospeli výskumníci z Neurón Journal . Výskumy, ktoré vykonali profesori z Univerzity v Toronte, preukázali, že vysoká inteligencia nemá nič spoločného s vysokou inteligenciou! Navyše, Zabúdanie maličkostí a detailov má kľúčový význam pre prácu mozgu.
Podľa niektorých odborníkov, mozog funguje efektívnejšie, keď „zahodí“ detaily a sústredí sa na udalosti z väčšej perspektívy. Hippocampus, ktorý zodpovedá za pamäť, si sám vyberá, čo sa oplatí si zapamätať a na čo by sme naopak nemali plytvať energiou.
Mozog si napríklad nemusí zapamätať meno osoby, ktorá nás kedysi zradila. Dôležité je to, že si okamžite spomenieme, že je to nebezpečná osoba a musíme sa mať na pozore.
V tomto prípade sa ľudský mozog ničím nelíši od toho zvieracieho – jeho hlavnou úlohou je tiež zachovať bezpečia a pretrvať …
Navyše, mozog musí rozhodnúť, čo je dôležité a čo môžeme pokojne preskočiť, pretože ak si zapamätá aj podrobnosti, nie sme schopní sa rozhodovať a pozrieť na problémy z väčšej perspektívy.
Keď nabudúce na niečo zabudnete, nebojte! Váš mozog len intenzívne pracuje 🙂
Poznáte niekoho, kto stále na niečo zabudne? Zdieľajte tento článok. Nech vie o tom, že je výnimočný! 🙂