Život

Úžasný vynález ošetrovateliek, ktorý napomohol seniorom znova počas tejto ťažkej dobe objať svojich blízkych!

Pozostalí z COVID-19 presne vedia, aké dlho očakávané stretnutie po rozchode je . Niekto mal viac šťastia a choroba prebiehala rýchlo. A niekto strávil niekoľko týždňov v nemocnici pod prísnym dohľadom lekárov. Ako sa však nezblázniť zo samoty? A čo keď je starší človek zamknutý, stále v izolácii? Vynaliezaví ľudia našli cestu von! O tom si ešte povieme.

STRETNUTIE PO ROZCHODE

V belgickom ošetrovateľskom dome bolo nainštalované neobvyklé zariadenie . Počas obdobia prísnych karanténnych obmedzení dávalo ľuďom možnosť vidieť svojich starších blízkych. Ako to funguje? Úprimne povedané, dizajn vyzerá dosť jednoducho a to je jeho hlavná výhoda.

Pred vchodom do budovy je železný rám so strechou. Pracovníci ošetrovateľských domov natiahli pozdĺž rámu hrubý film. A ten istý film bol umiestnený vpredu, ale so špeciálnymi vložkami pre ľudské ruky . Vďaka nim sa ľudia, ktorí sa dlho nevideli, môžu objať bez toho, aby sa navzájom ohrozili.

Umiestnenie takzvaných „vložených“ rúk je premyslené tak, aby starší človek mohol nielen stáť, ale aj sedieť, zatiaľ čo ho objal. Táto zdanlivá maličkosť umožňuje aj tým najslabším starým rodičom vidieť svojich blízkych.

Belgické know-how sa začalo nazývať „objatie opony“. Adaptácia urobila rozruch medzi staršími ľuďmi a ich blízkymi. Niektorí navyše plakali, keď mohli po niekoľkých mesiacoch odlúčenia prvýkrát objať svojich blízkych.

Pracovníci domova ošetrovateľstva po každom novom hosťovi ošetria oponu antiseptikom . Pri pandémii je to samozrejme potrebné na ochranu starších ľudí aj ich rodín.

Podobné objímacie záclony sa začali objavovať aj v iných krajinách. Napríklad v Spojenom kráľovstve urobila žena niečo podobné vlastnými rukami . Prvýkrát za 3 mesiace teda mohla vidieť a objať svoju dcéru, ktorá trpí astmou a je v izolácii so svojou babičkou.

Okrem toho sa v brazílskych opatrovateľských domoch objavila plastová opona . A čoskoro začali upravovať samotný nápad. Napríklad v Španielsku sa objavili plastové obrazovky. Fungujú úplne rovnako ako záclony.

Možno by sa mohlo  takého zariadenie jedného dňa použiť v nemocniciach. Veľa ľudí s koronavírusom musí byť dlho sám. Nedostatok fyzického kontaktu s rodinou a priateľmi ešte viac podkopáva už aj tak otrasené duševné zdravie .

You Might Also Like