Zdravie, Život

Milujúca matka skončila v domove dôchodcov. To ešte jej deti netušili, ako sa im pomstí!

Občas sa stáva, že príbuzní zabúdajú na starších členov rodiny. Hoci je to voči ním veľmi nespravodlivé nakoľko im obetovali väčšinu svojho života, býva to už raz tak.

Ľudia pre svoju pohodlnosť strácajú v sebe ľudskosť. Namiesto vrátenia starostlivosti svojim rodičom ich jednoducho odložia do domova, ktorý si musia často platiť z vlastného dôchodku.

Podobná situácia sa stala pani Marte. Milujúca matka a manželka sa na staré kolená dostala za svoju obetavosť akurát do domova.

V roku 2012 jej osud udelil ďalšiu ranu, keď kvôli zákernosti rakoviny prišla o muža. Hoci očakávala oporu od jej šiestich ratolestí, ktorým dala život, nič také sa jej nedostalo.

Po krátkych úvahách, kto si ju vezme k sebe sa nakoniec zhodli, že bude najlepšie, keď sa o ňu budú starať iní. Samozrejme sľubovali jej, že ju budú pravidelne navštevovať a že môže kedykoľvek počítať s ich pomocou.

Hoci prvé týždne fungovalo všetko v poriadku, časom chodiť ju navštevovať jej deti prestalo baviť. Z pravidelných návštev sa stali občasné telefonáty a neskôr utíchli aj tie.

Hoci pani Martu v srdci trápila bolesť a smútok, nedávala nikdy nič najavo. V starobinci odmietla zotrvať a keď oslávila 78. narodeniny, odišla bývať sama do svojho domu.

Ako však plynul čas, začala mať stále väčšie problémy s bežnými úkonmi. Odniesť nákupy zvládala len s pomocou suseda.

V tom čase ju začal navštevovať vnuk Jakub. Ten mal v tom čase 16. Stal sa jej jediným potešením v živote. Svoje vlastné deti nevídala vôbec. Keďže nechcela zostať nikomu z jej okolia príťažou, do domova sa vrátila toho istého roka ako z neho odišla.

“Pani Martu som si veľmi obľúbila. Zvykla som si za ňou chodiť na návštevy, keď sme boli ešte susedky. Som si istá, že by mohla zostať aj naďalej doma, keby bol niekto z jej blízkych ochotný jej pomáhať. Ja sama mám deti a prácu. Veľmi mi bolo ľúto, ako sa na ňu rodina vykašľala, “tvrdila susedka Ivana.

Ivana pokračovala v návštevách pani Marty aj keď sa presťahovala späť do domova. Stali sa z nich veľmi blízke priateľky. Ivana spolu s Jakubom boli jediní ľudia, ktorí o starú pani pravidelne prejavovali záujem.

Pani Marta, medzitým dovŕšila 83 rokov. Na svoje nové ubytovanie si zvykla. Tešila sa z každého nového dňa, ktorý jej osud nadelil. Dokonca aj jej deti začali občas chodiť na návštevy. Neubehol deň, aby sa na nej niekto neprišiel pozrieť.

Samozrejme nebolo to len tak. V lete sa rozhodla predať dom a na svojom bankovom účte mala nemalé množstvo peňazí. Suma sa vyšplhala spolu s ďalšími úsporami až na 10 miliónov korún, čo je neuveriteľná suma.

Práve tieto peniaze prilákali jej deti. Nová situácia však nijako neovplyvnila jej rozhodnutie, že svoje peniaze po smrti prenechá Jakubovi a Ivane.

Synovia a dcéry stále dúfajú, že svoj názor zmení a preto návštevy stále pretrvávajú. Marta však tvrdila, že svoju závet meniť neplánuje.

You Might Also Like