Rady a nápady

Ušila som závesy do kuchyne, teraz sa nemôžem zastaviť. Jednoduchý detail do celého domu.

Textilný dizajn okien je komplexný problém, že neviete ako k nemu pristupovať. Je nutné vybrať farbu, vzor, porozmýšľať nad štýlom, kúpiť správne množstvo metrov, dať šiť a nakoniec zavesiť… A ešte pristupovať k tomu s rozumom, aby ste na to neutratili celý majetok.

Ak chcete ozdobiť okná čarovnými originálnymi závesmi, tak si ušite vlastné, poradíme vám, ako na to. Vy si vyberte farbu a štýl tkaniny.

Ako ušiť záclony

Budete potrebovať:

  • Látku
  • Nite
  • Špendlíky
  • Ceruzku alebo kriedu
  • Meter alebo merací pás
  • Lepiaca páska
  • Nožnice
  • Korálky, čipky a ďalšie dekoratívne prvky

Postup práce:

  1. Najdôležitejšia vec je správne meranie okien. Ďalej je potrebné definovať dĺžku a tvar závesov. Majte na pamäti skutočnosť, že záves je namontovaný na rímse nad oknom, takže prirátajte ešte 20-25 centimetrov. Tiež záclony zaberajú časť múru na každej strane. Preto je potrebné pridať ešte aspoň 25 centimetrov na každej šírke záclon.

Samozrejme, nezabudnite pridať 2-3 cm na každej strane pre okraj. To sú rozmery pre priame závesy. Ak dôjde k prekrytiu, je potrebné vziať do úvahy aj túto skutočnosť.

Obrázok:

Aby sa predišlo pokrčeniu látky, popreťahujte pásku z vrchu po spodok pri každom šve. Potom ju prešite na každom boku, dávajte pozor, aby ste neprešili voľnú časť pásky z prednej časti.Teraz pristúpime k strihu. Pre šitie jednoduchého závesu môžete kresliť kriedou priamo na spodnú časť látky. Presne odstrihnite požadovanú časť a prežehlite.

Z bočnej strany závesu ohnite kraj 2x, prvý 1cm, druhý 2 cm. Zažehlite a prešite na šijacej mašine z vnútornej strany ohybu.    

Odstrihnite kúsok lepiacej pásky, zodpovedajúci šírke závesu, pridajte 2,5 cm z každého okraja. Z opačnej strany priložte lepiacu pásku centrálne pozdĺž horného okraja závesu a pripevníte ju špendlíkmi asi 1 cm od záhybu. Potom špendlíkmi pripevnite spodný okraj lepiacej pásky. Stiahnite oba konce lepiacej pásky, ale nezaviazujte. Lepiacu pásku stiahnite do vnútra o 2,5 cm.  

Na miesto pásky môžete prišiť pútko z látky. Bude to ešte štýlovejšie.

Použite rôzne prvky pre dekoráciu: korálky, gombíky, opasky, kvety z látky…   

Do vašej pozornosti vám ponúkame niekoľko zaujímavých modelov závesov. Vy si ich budete musieť prispôsobiť na svoje rozmery.

Niekoľko nápadov pre inšpiráciu

  1. Dobre sa hodia na chatu.

2. Zaujímavý variant do kuchyne.

Nevyhadzujte staré závesy. Môžete ich skrátiť a dať tak interiéru nový vzhľad.

Neobyčajné riešenie.   

Zaujímavý variant pre obývaciu izbu.

Aké svieže!

Je to tak krásne, vyzdobiť si dom vlastnými rukami. Nezabudnite zdieľať zaujímavé nápady so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach.

 

You Might Also Like