Rady a nápady

Úplné pohodlie. Záhradné nápady pre lenivých. Nemusíte sa starať, rastie to samo a aké je to úžasné!

Krásna, udržiavaná záhrada od skorej jari do neskorej jesene – to je sen! Ale tráviť všetok svoj voľný čas kopaním na záhrade a starostlivosť o váš trávnik každý víkend – pochybné potešenie.

Avšak, ako to urobiť, aby záhrada bola pekná a pohodlná, ako by to bolo možné bez použitia nadmernej sily na ňu. Hlavná vec – správne naplánovať záhradnú krajinu a vybrať rastliny, ktoré sú ideálne pre ňu a nevyžadujú zvláštnu pozornosť.

Záhradka pre lenivých

Čistú a udržiavanú záhradku je najlepšie pripraviť v anglickom štýle. Trochu nedbalý, trochu povrchný, ale anglický štýl sa udržuje pomerne ľahšie ako francúzsky.

Čím menej kvetinových záhonov je v záhrade, tým je ľahšia starostlivosť o záhradu. Existuje mnoho kríkov, ktoré počas roka menia farbu. Farby sa menia od skorej jesene po chladné obdobia.

Takými sú napríklad: dráč Thunbergov, skálnik, nátržník, mahónia cezmínolistá.  Mahónia je cenená nielen pre krásnu zeleň, ale aj pre lahodné bobule, ktoré sú dobré na pečenie a kompóty.

Záhrada bez kvetov – nie záhrada. Vyberte si nejaké miesto na trávniku, kde budete môcť si nasadiť také kvety ako je ďatelina, sedmokráska, zbehovec – toto všetko sú nenáročné rastlina a pokryjú krajinu živým kobercom. Okrem toho, tieto rastliny sú odolné voči strihaniu, takže buriny sa môžete zbaviť pomocou kosačky.

Záhrada kvitne v plnom kvete, vytvára dojem bohatého, dobre vybaveného areálu. Zostávajúca plocha môže byť vysadená kríkmi a pestovať trávnik . V atmosfére ľahkej nedbanlivosti mixborders vyzerá skvele s akýmkoľvek usporiadaním rastlín.

Pre mixborders vyberajte rastlinky vhodné pre naše klimatické podnebie. Kombinujte rastliny a kríky s rôznymi veľkosťami listov a farieb, aby záhrada vyzerala dobre, aj bez kvitnutia.

Terasy a podporné múry rozmiestnite podľa vzhľadu pozemku. Ak použijete na chodník dekoratívne dlaždice – to bude ďalší vynikajúci nápad. Budete mať menšiu starostlivosť o záhradku.

Veľmi kvalitné záhradkárske  potreby urobia starostlivosť o záhradu ešte jednoduchším a rýchlejším. Napríklad benzínový krovinorez odstráni trávu a burinu aj tam, kde sa obyčajná kosačka nedostane.

Ak nechcete , aby sa voľná zem nezaniesla burinou, posypte ju nejakými dekoratívnymi predmetmi. Ako napríklad kôra. Netkaná textília, štrk rozhodne odstráni večný problém s burinou.

Jednoročné rastliny – zbytočná strata času. Venujte pozornosť takým rastlinám ako sú vlčie maky, nevädze, nechtík, ľan, zvonček. Tieto kvety kvitnú jasne, bujaro a netreba ich presádzať.

Prírodné formy, ktoré sú charakteristické pre pôdu v danej oblasti, vytvoria záhradné rustikálne kúzlo. Napríklad najbežnejšia sedmokráska ozdobí každú záhradu, viaže sa na pôdu a tým zabráni jej odplaveniu. Kvety sedmokrásky kvitnú dlho a sú odolné voči teplu a suchu.

Kvitnúce kríky vám ušetria starostlivosť o záhradu úplne. Vysadené na obvode záhrady, pri plotoch, vytvoria malebný výhľad. Orgován a šípky sa hodia do ktorejkoľvek záhrady – jedine, čo budete musieť urobiť, orgován, keď odkvitne, treba odstrihnúť kvetenstvo.

Vŕba „Hakuri Nishiki“ – roztomilý, elegantný ker, ktorého listy majú bielu farbu a na slnku majú jemný ružový odtieň.

Na výsadbu a úpravu takejto záhrady vynaložíte veľmi málo času, málo úsilia a nie je ani drahá. Ale len raz! S minimálnou starostlivosťou a pozornosťou, za pár rokov bude iskriť záhrada so všetkými farbami. Len jej dajte trochu voľnosti.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj:takprosto.cc

 

 

You Might Also Like