Zdravie

Toto sa deje s vašim telom, keď si pukáte prsty na rukách. Vedeli ste to?

Môj manžel zbožňuje pukanie prstov a postupom času sa z toho stal zvyk. Mojím ušiam to neznie veľmi prívetivo a dokonca som sa dozvedela, že takýto (zlo)zvyk vedie v starobe k artróze. Syn to začal po mužovi opakovať a ja nechcem, aby si poškodil svoje kĺby. Ako je to teda? Je to len nevinné pukanie prstov alebo ničenie kĺbov?

Kalifornský doktor Donald Unger vo svojich publikáciach uvádza, že aj on si ako malý chlapec praskal kĺby ľavej ruky. Samozrejme, aj on počúval varovania svojej matky, že v starobe ho postihne artritída. Avšak po dosiahnutí veku 83 rokov hovorí, že pocit v oboch rukách je úplne rovnaký.

Z jeho pohľadu, je zvuk, ktorý pri tomto úkone počujeme, len prasnutie plynových bublín. Pri procedúre stimulujeme šľachy, uvoľňujeme svaly a oslabujeme kĺby.

V oblasti kĺbu je kosť pokrytá kĺbovou chrupavkou a samotný kĺb je obklopený špeciálnou kapsulou, ktorá je naplnená synoviálnou tekutinou (kĺbny maz). Táto tekutina znižuje trenie a podporuje pohyblivosť kĺbov.

Ak s prstami vykonávate náhle pohyby, okolie kapsule s tekutinou sa začne rozťahovať a tlak začne klesať. Kyslík, dusík a kysličník uhličitý, ktoré sa v nej nachádzajú, začnú akoby vrieť, čím vytvárajú prasknutie bublín. To je zvuk, ktorý počujeme pri pukaní kĺbov.

Ortopédi tiež veria, že charakteristický zvuk vzniká vo väzoch a šľachách. Pri ohybe alebo natiahnutí kĺby prekonávajú odpor a vydávajú zvuk puknutia. Pravidelné silové nápravy kĺbovej pohyblivosti môže týmto spôsobom viesť k ich destabilizácii.

Lekári tvrdia, že ak si prsty pukáte počas života len raz za čas, nič strašné sa vám nemôže stáť. Čo ale v prípade, ak to robíte neustále?

Zo začiatku človek nebude pociťovať pocit ublíženie pri „uvoľňovaní“ si kĺbov, ale po 9-13 rokoch tejto závislosti si môžete všimnúť, že kĺby začnú opúchať a prsty získajú nepekný tvar.

Dlhodobé pukanie prstov vedie k destabilizácii kĺbov, čo môže neskôr zapríčiniť podvrtnutie a priškrtenie nervových zakončení končiace zápalovými procesmi v tkanivách. Ďalším krokom bude vznik artritídy.

V prípade, že praskanie prstov vykonávate preto, aby ste odstránili nepríjemný pocit v prstoch, jednoznačne to konzultujte s lekárom. Môže sa jednať o rôzne svalové kŕče. V niektorých prípadoch má pukanie neurotický ale aj stresový charakter.

Zlozvyk môžete jednoducho nahradiť rôznymi dynamickými cvikmi alebo si dopriať kúpeľ s morskou soľou.

Cviky na kĺby rúk

  1. Ohnite a vystrite prsty z päste. Vykonávate 4-5 minút.
  2. Predstavte si, že niekomu klopete po čele. Takéto virtuálne klopkanie vykonajte s každým prstom a opakujte 2-3x.
  3. Postupne zovierajte jeden prst po druhom. Začnite malíčkom až po palec a potom naopak. 2-3x by malo stačiť.
  4. Prekrížte si prsty do tvaru nožničiek 4-5x.

Po niekoľkých hodinách v kancelárii za stolom alebo počítačom má mnoho ľudí pocit stuhnutosti, ktorej sa snažia zbaviť pukaním kĺbov. Nie je na tom nič zlé, no lekári odporúčajú dať prednosť bežnej ručnej masáži alebo jednoduchým cvičeniam. Ak si pravidelne nájdete čas na návštevu plaveckého bazéna, vaše kĺby vám poďakujú.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like