Rady a nápady

Trápia vás na jeseň a v zime zarosené plastové okná? Musíte urobiť jednu vec, aby sa vám to nestávalo

Moderné kovové plastové okná majú veľa výhod: nepreteká cez nich, tlmia hluk z ulíc a udržiavajú teplo. Ale ako sa často stáva v živote, nie všetko je dokonalé. Po inštalácii nových plastových okien si po čase všimnete hromadenie vlhkosti? Problém treba vyriešiť čím najskôr!

Dôvodom je rozdiel medzi teplotou vzduchu v miestnosti a teplotou vzduchu vonku. Hranicou medzi tým predstavuje sklenené okno. Para, ktorá dopadá na sklo, sa zmení na vodu a usadí sa vo forme kondenzátu. Čím je v miestnosti chladnejšie, tým menej vlhkosti je potrebnej na zarosenie.

Inými slovami, v chladnejšej a vlhkejšej miestnosti je pravdepodobnosť vzniku kondenzátu omnoho vyššia. Na teplom a suchom mieste sa kondenzácia spravidla netvorí.

„So starými oknami sa to nestávalo,“ poviete si. To je pravda, ale nie je to preto, že by boli nové okná horšie. Drevené okná majú zvyčajne veľa drobných trhlín, ktorými neustále prichádza viac suchý vzduch zvonku, čo znižuje celkovú vlhkosť v miestnosti.

Bohužiaľ, zahmlievanie okien nie je len estetický problém. Nadmerná vlhkosť vedie k vzniku rôznych druhov húb, plesní.

Nedostatočná ventilácia podporuje akumuláciu oxidu uhličitého a zvýšenie koncentrácie vzduchu so škodlivými látkami. Výsledkom je, že obyvateľom takéhoto príbytku sa zhoršujúce zdravie a ich imunita sa postupne znižuje.

  1. Začnite s kontrolou kvality vetrania – môže byť upchaté alebo budete musieť nainštalovať väčšiu ventilačnú mriežku. Okrem toho by bolo dobrým riešením aj kuchynský digestor.

  1. Skontrolujte, či sú okraje dostatočne zapečatené. Ak sú na vonkajšej strane trhliny, budú naplnené studeným vzduchom a vlhkosťou, tým ochladzujú celú konštrukciu.
  1. Okenný parapet by mal byť tak široký, aby z radiátora unikalo dostatok tepla. Uistite sa, že hrubé závesy nebudú prekážať pri uvoľňovaní tepla.
  1. Dobrým krokom sú zateplené steny – vonkajšia izolácia by sa mala robiť kvalifikovanými odborníkmi a potom to bude mať ten správny efekt. V zime budú steny teplé a v lete chladné.

  1. Odstráňte z tapety rastliny či akvárium – sú možným zdrojom prebytočnej vlhkosti.
  1. Ak žijete v dome, pokúste sa eliminovať vlhkosť do miestnosti opravou strechy alebo pivnice.

Zdieľajte tieto tipy aj s vašimi priateľmi!

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like