V poslednej dobe čoraz častejšie vidíme v spravodajskom kanáli hlasné titulky: „Bol objavený nový kmeň koronavírusu.“ Málokto však úplne pochopí, čo to znamená a ako to ohrozuje ľudstvo. Preto vám povieme, čo v súčasnosti vieme o nových kmeňoch koronavírusu a čoho sa vedci obávajú.
BOL OBJAVENÝ NOVÝ KMEŇ KORONAVÍRUSU
V súvislosti s globálnou pandémiou koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, naďalej mutuje. To znamená, že vlastnosti vírusu sa neustále menia. Navyše, nové kmene môžu predstavovať väčšiu hrozbu ako predtým. Napríklad „vylepšený“ vírus sa môže ľahšie šíriť z človeka na človeka alebo spôsobiť závažnejšie príznaky. Boli už popísané prípady opätovnej infekcie, keď zotavená osoba opäť ochorela a stretla sa s inou verziou tej istej infekcie. Aké kmene vírusu teda v súčasnosti vedci poznajú a aké nebezpečné sú?
Aké kmene koronavírusu existujú?
Existuje 7 hlavných kmeňov koronavírusu, ktoré infikujú ľudí. Sú označené písmenami GR, G, GH, O, S, L a V. Všetko to začalo kmeňom L, ktorý bol objavený v čínskom Wu-chane v decembri 2019. Teraz však postupne mizne. Zvyšok kmeňov je distribuovaný nerovnomerne po celom svete: na každom kontinente sú najbežnejšie spravidla nie viac ako dve hlavné variácie.
Mutovaný vírus bol prvýkrát zistený vo Veľkej Británii v decembri 2020. Ukázalo sa, že je infekčnejší (o 50-74%) ako „obvyklý“ SARS-CoV-2. Podľa úradov sa aktívne šíri od polovice novembra, ale mohol sa objaviť už v septembri. Následne bol „britský“ kmeň identifikovaný vo viac ako 40 krajinách.
Neskôr boli neznáme mutácie vírusu hlásené aj v Nigérii, Južnej Afrike a Japonsku. A nedávno sa stalo známe, že ide o nový „brazílsky“ kmeň . V tejto súvislosti Británia a po nej Taliansko zakázali lety z Brazílie, aby zabránili dovozu nového kmeňa koronavírusu odtiaľ.
Brazílski lekári sa obávajú, že novoobjavený zmutovaný vírus by mohol krajinu pohnúť ku katastrofe. Je to tak preto, lebo Brazílii už patrí tretie miesto na svete, čo sa týka počtu prípadov koronavírusu, ako aj počtu tých, ktorí sa s ním nedokázali vyrovnať. Na pozadí prudkého skoku v počte pacientov v nemocniciach v niektorých mestách nie sú k dispozícii žiadne voľné postele, ventilátory ani kyslíkové masky.