Zaujímavosti

Psychológovia urobili rebríček najinteligentnejších psov na svete. Ktoré plemeno je podľa vás najviac inteligentné?

Bez ohľadu na plemeno pes bude vždy verný svojmu pánovi. Ale ich intelektuálne schopnosti sú u všetkých psov rôzne. V roku 1994 kanadský profesor Stanley Coren zostavil rebríček psej inteligencie. Do úvahy vzal tri aspekty: inštinktívna a adaptívna inteligencia a tiež poslušnosť.

 

Rebríček psích plemien

EINSTEINI — NAJSCHOPNEJŠIE PLEMENÁ PSOV

 1. až 10. miesto patrí najinteligentnejším plemenám psov s najvyššou úrovňou poslušnosti a pracovných kvalít. Okrem toho na príkazy reagujú prakticky okamžite! Vytrénovať psov týchto plemien je ľahké a príjemné aj pre začiatočníka.
 1. Border kólia
  Títo psi radi pracujú. Nikdy ich neuvidíte len tak sa vyhrievať na slniečku. Veľmi ľahko sa trénujú, sú priateľskí a majú radi deti. Sú vhodné na všetky úlohy: ako ochrancovia, opatrovatelia k deťom, alebo jednoducho ako inteligentné domáce zvieratá.
 2. Pudel
  Toto plemeno psa väčšina ľudí nedoceňuje hlavne kvôli ich vtipnému vonkajšiemu vzhľadu. Pudli sú veľmi múdre psy a schopní nielen zabávať publikom v cirkuse ukazovaním trikov. V minulosti pudli pôsobili ako záchranári a pozorovatelia. Sú to dobrí plavci schopní zachrániť topiaceho sa človeka. V závislosti od veľkosti môžu byť použité aj na lov aj na ochranu.     
 3. Nemecký ovčiak
  Tieto psy sú perfektné ako domáce zvieratá. Sú veľmi lojálni a pre svojho majiteľa sú ochotní sa aj obetovať. Môžete ich použiť ako ochrancov, domácich psov, dokonca aj pre policajné potreby. Nevedno prečo popularita tohto plemena za posledné roky klesá a nahrádzajú ju exotickejšie plemená, ktoré však ani zďaleka nie sú také inteligentné a ani krásne.   
 4. Zlatý retríver
  Ľahko si ho môžete pomýliť s labradorom. Ale zlatý retríver je oveľa múdrejší a schopnejší. Tieto psy môžu byť záchranármi, pomáhať detekovať drogy, robiť sprievodcov. Okrem toho sú zlatí retríveri veľmi trpezlivý preto sa nemusíte báť nechať ich doma s deťmi samých.   
 5. Doberman
  V tomto psovi je niečo ušľachtilé a nepochopiteľné. Dobermana musíte trénovať inak vám z neho vyrastie nekontrolovateľný pes, ktorý si bude robiť čo sa mu zachce. Títo psy sa objavili v roku 1800, keď sa vynorila potreba plemena, ktoré bude schopné brániť aj útočiť. Stojí za zmienku, že tieto psy sú veľmi aktívne.       
 6. Šeltia
  Psy tohto plemena majú silnú podobnosť s kóliou. Šeltia má výborný sluch a čuch a aj napriek svojmu hlavne dekoratívnemu zovňajšku je schopná ochrániť svojho pána.
 7. Labradorský retríver
  Toto plemeno žije prakticky v každej krajine sveta. Presne ako rotvajleri slúžia v polícii – sú schopné detekovať aj malé množstvá narkotík. Používajú sa ako slepecké psy a tiež pracujú aj ako záchranári.
 8. Papilon
  Také malé, milé a zábavné plemeno psov. Papilony boli a aj ostávajú symbolom elegancie. Počas renesancie mnohé vysokopostavené osobnosti vrátane kráľov mali pri sebe psov tohto plemena. Tieto psy sú veľmi múdre a diskrétne.
 9. Rotvajler
  Mnohí považujú týchto svalnatých krásavcov za nebezpečných a ťažko trénovateľných. Áno, niekedy to boli psy-vrahovia, ktoré sa vyrovnali krave a niekedy dokonca býkovi. Dnešné rotvajleri sú menšie ale rovnako silné. Ich schopnosti sú známe široko-ďaleko.
 10. Rotvajleri niekedy pracujú pre políciu a v minulosti ich majitelia učili nosiť drevo alebo iné predmety z trhu domov. Je to ideálny ochranca domu, ale potrebuje drezúru a tréning.10. Austrálsky pastiersky pes
  Toto plemeno je známe svojou inteligenciou, schopnosťou chápať svojho majiteľa a ľahko sa trénuje. Tieto psy sú veľmi poslušné a schopné.

 

SCHOPNÉ DETI — PLEMENÁ PSOV S DOBRÝMI VLASTNOSŤAMI

Tieto psy začínajú chápať jednoduché nové povely po 15-25 opakovaniach, ale musíte s nimi naučené povely pravidelne opakovať. Psy daných plemien reagujú na prvý povel v 70% prípadov alebo častejšie. Nie každý však dokáže týchto psov vycvičiť.

 1. Yorkshirský teriér 
 2. Veľký bradáč
 3. Airedalský teriér
 4. Buviér
 5. Briard          
 6. Špringer španiel
 7. Samojed
 8. Americký staffordshirský teriér
 9. Gordonský seter
 10. Kern teriér
 11. Kerry blue teriér
 12. Írsky seter

 

TVRDOHLAVCI — PLEMENÁ PSOV S NÍZKOU KVALIFIKÁCIOU

Tieto psy sa radi prechádzajú sami, robia vlastné rozhodnutia a na majiteľa reagujú len ak je nablízku. Preto nie sú pre začiatočníkov, ich výcvik bude aj pre experta neľahkou úlohou.

 1. Mopslík
 2. Francúzsky buldog
 3. Taliansky chrt
 4. Japonský čin
 5. Bobtail 
 6. Škótsky teriér
 7. Čivava
 8. Lhasa Apso
 9. Bullmastif
 10. Skye teriér

JEDNODUCHO KRÁSAVCI – PLEMENÁ PSOV S VEĽMI NÍZKOU KVALIFIKÁCIOU

Samozrejme je nemožné nazvať ich neschopnými, ale z hľadiska výcviku sú veľmi zložité. Väčšina expertov považuje niektoré z týchto plemien za nemožné vycvičiť.

 1. Mastif
 2. Bígl
 3. Pekinský
 4. Čau-čau
 5. Buldog

RADA REDAKCIE

Stanley Coren sám pripúšťa obmedzenosť svojho prístupu k rozdeleniu plemien podľa inteligencie, keďže niektoré lovecké plemená potrebujú k úspešnému riešeniu problémov, ktorým budú čeliť, vysokú mieru samostatnosti a z tohto dôvodu je menej pravdepodobné, že budú vykonávať príkazy ako domáce psy.

Dokonca aj psy s vysokými inteligenčnými schopnosťami musíte trénovať a dobre s nimi zaobchádzať. Koniec koncov, to ako sa zviera chová, závisí na majiteľovi.

V každom prípade sú všetky psy najlepší priatelia človeka. V komentároch nám povedzte, ktorý je váš obľúbený alebo ešte lepšie ukážte.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like