Rady a nápady

10 hygienických návykov, ktoré v kúpeľni robíte celý život zle! Posledný vás prekvapí najviac

Dlhá a horúca sprcha môže byť niekedy najlepšou a najkrajšou časťou dňa. Nezáleží na tom či ju absolvujete ihneď ráno alebo až tesne pred spaním. Vždy ide o určitý druh relaxácie. Určite si myslíte, že spôsob, akým sa o seba staráte (nielen v sprche) vám predsa nemôže poškodiť.

Dermatologička Dr. Patricia Farris tvrdí „Čím sme starší, tým sme náchylnejší na suchú pokožku a preto by sme mali prispôsobiť aj starostlivosť o ňu.“

Pomocou nižšie uvedených 10 zlých návykov si postupne odpovedzte na otázku: Sprchujete sa správne?

#10. Vynechávate chodidlá

Pokiaľ chcete predísť plesniam a nepríjemným baktériám na chodidlách, mali by ste im v sprche dopriať peeling a dôkladne ich umyť.

#9. Nechávate špongiu v sprche

Možno špongiu jednoducho zavesíte na svoje miesto, avšak keď je stále vlhká, je absolútne dokonalou živnou pôdou pre baktérie.

Vždy sa uistite, že ste špongiu poriadne opláchli a nechali vysušiť.

#8. Sušíte sa drsne?

Drsné trenie uteráku o pokožku môže spôsobiť jej precitlivenosť. Keď sa naopak necháte vysušiť vzduchom, môžete spôsobiť jej popraskanie. Používajte mäkké uteráky, ktorým si po tele jemne prejdete.

#7. Umývate si vlasy každý deň?

Možno ste už počuli, že každodenné umývanie vlasov im dosť škodí, ako často ich teda umývať?

Ľudia s jemnými a riedkymi vlasmi by si nemali umývať vlasy každý deň – odporúča sa umývať nie viac, ako 2x týždenne, aby sa zachovala prirodzená tvorba olejov a potrebná vlhkosť. No samozrejme, je to individuálne.

#6. Oddeľujete hydratačný proces?

Po kúpeli túžite len po posteli? Keď ale nehydratujete pokožku ihneď po sprchovaní, robíte tiež veľkú chybu.

#5. Vynechávate sprchu po tréningu?

Ak si myslíte, že jediným dôvodom sprchy po tréningu je nepríjemný zápach, mýlite sa.

Dr Holly L. Phillips povedal: Nejde len o pot, ktorý potrebujete zo seba zmyť. Pot umožňuje baktériám množiť sa, čo spôsobuje následný vznik vyrážok.

#4. Sprchujete sa príliš dlho?

Príliš dlhé sprchovanie môže z pokožky odvádzať vlhkosť. Nečudujte sa, ak vás preto pokožka svrbí alebo je extrémne suchá.

Nesprchujte sa preto dlhšie ako 10 minút. Menej je niekedy viac.

#3. Aplikujete kondicionér po celej dĺžke vlasov?

Ak toto robíte, škodíte vlasom viac než si myslíte.

Najväčšou chybou je aplikovať ho po vytvorenej vlasovej cestičke. Spôsobíte tak zvýšenú tvorbu mazu. Kondicionér by ste si mali aplikovať iba na korienky vlasov.

#2. Vynechávate rýchlu studenú sprchu?

Užívate si teplú sprchu a zrazu svoje telo prekvapíte? Rýchla zmena teplej na studenú vám totiž len prospeje.

#1. Zvyknete si zabaliť vlasy do uteráka?

Samozrejme, že po tomto zlomovom návyku nebudete plešatí, avšak vlasom ubližujete. Keď si ich zvyknete baliť do uteráka príliš natesno, spôsobíte im stres a viac škody, ako úžitku. Nikdy ich však nesušte trením o vlasy. Správne by ste vlasy mali sušiť veľmi jemne a prirodzene.

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like