Druhé kolo celoplošného pretestovania určite bude.
„Ideálne je, aby to bolo na celom Slovensku, ale možno v jednom, dvoch, troch okresoch nebude,“ povedal premiér Matovič.
Hovoriť o tom mieni s odborníkmi. Pri druhom kole argumentuje dobrými výsledkami z testovania na Orave a v Bardejove.
„Zatiaľ je vidieť, ako efektívne bolo nasadenie antigénových testov na Orave a v Bardejove. Ak sa tu podarí o viac ako polovicu znížiť počet infikovaných ľudí, je adekvátne mať rovnakú nádej na celom Slovensku,“ skonštatoval predseda vlády s tým, že ideálne by v rámci Slovenska boli dve kolá. Pripustil však, že možno v jednom či troch okresoch v SR druhé kolo už nebude. „Potrebujeme poctivú diskusiu s epidemiológmi a infektológmi, ktorá sa už v nedeľu začne,“ deklaruje Matovič.
Premiér zároveň avizoval, že ochranné rúška a iné protipandemické opatrenia ostanú platné aj po celoplošnom testovaní na ochorenie COVID-19. Naďalej by nemali byť povolené ani hromadné akcie. „Ochranné opatrenia musia byť nasadené, aby sa to nevymklo spod kontroly,“ vysvetlil. Zdôraznil potrebu dostatočných kapacít na trasovanie. O ďalšom možnom celoplošnom testovaní hovorí ako o jednom z nástrojov, ak by sa situácia s pandémiou opäť zhoršovala. Matovič zároveň upozornil, že ak by sa celoplošné testovanie realizovalo RT-PCR testom, celkové percento pozitívnych by nebolo ako pri antigénových testoch na úrovni jedného, ale troch percent. „Každý 30. z nás je pozitívny,“ podotkol s tým, že celoplošné testovanie RT-PCR testami by nedokázala zorganizovať žiadna krajina.
Matovič vyzval ľudí, ktorí boli v rámci víkendového celoplošného testovania pozitívne testovaní, aby aj s rodinou dôsledne dodržali desaťdňovú karanténu. Tiež, aby dali vedieť všetkým, s ktorými boli v kontakte. Ľudí s negatívnymi výsledkami testu požiadal, aby naďalej dodržiavali opatrenia.
Premiér sa tiež ospravedlnil ľuďom, ktorí nešli na celoplošné testovanie z vlastnej vôle, ale napríklad z hľadiska zamestnania tam boli donútení ísť. Zdôvodnil to však zodpovednosťou voči starým ľudom, chorým či voči zdravotníkom. „Nechceli sme dopustiť, aby nemocnice kľakli na kolená a museli sme zavádzať vojnovú medicínu,“ vyhlásil.