Život

Dôvera v rodinu! Vyžaduje od Vás manžel výpisy z nákupov a Vám je to nepríjemné?

Rodinný rozpočet môže byť kameňom úrazu aj v tých najideálnejších vzťahoch. Každý pozná situáciu, keď je peňazí málo, ale treba ich dlho naťahovať. Ak na niečo nestačí, začínajú sa hádky a vzájomné obviňovanie. Zdieľané peniaze v rodine sú dobrá vec, ale iba keď ich je dostatok. A naša história je toho ďalším dôkazom.

Porozprávame Vám príbeh, v ktorom sa peniaze stali príčinou rozporov v rodine. Povieme Vám tiež, ako usporiadať rodinný rozpočet tak, aby nevznikli problémy.

SPOLOČNÉ PENIAZE V RODINE

Ráno som sa chystala do práce ako obvykle. Pripravila som čaj a sendviče a dala som si pohodové raňajky. Manžel si tiež sadol ku mne a pil čaj. Potom som si spomenula, že som nakrájala poslednú klobásu na sendviče. Hovorím to manželovi, nech mi nechá nejaké peniaze, aby som po práci mohla behať po potravinách .

Potom zdvihne zrak a nespokojne mi vyhlási: „A na čo si minula svoje peniaze?“ Už som sa bohom dusila. Povedal, akoby som dostávala milióny, a nie obyčajných pár eur. Začalo to byť také urážlivé, že som ani nenašla odpoveď.
Stojí za to povedať niečo o našej rodine. Sme štyria: ja, môj manžel a dve deti (9 a 5 rokov). Keď išiel najmenší do škôlky, rozhodla som sa ísť do práce. Samozrejme, prioritou nebol kariérny rast a vysoký plat, ale výhodné umiestnenie v blízkosti domu a lojálni šéfovia. 
Moja práca nie je zaprášená, ale ani veľmi výnosná. Pracujem do 16:00 a potom vyzdvihnem najmladšieho zo škôlky, nakúpim potraviny, uvarím večeru a urobím ďalšie domáce práce. Môj manžel zarába slušné peniaze, ale pre štvorčlennú rodinu dosť. Sú mesiace, keď posledných pár dní sedíme na obilninách a zemiakoch a čakáme na ospevovanú sms s platom .
Snažím sa zachrániť každý cent, pretože žiť na nule sa nedá, úplne bez úspor. S manželom sme tento rozhovor viedli viackrát, stále sa sťažuje, že utrácame veľa, treba šetriť. Hovorím mu, že by nemal míňať menej, ale viac zarábať. Inak to nepôjde. Ale začal o tom čoraz viac reptať .

Hádka kvôli peniazom

Predtým však nikdy neprišlo k úprimným hádkam. A dnes to povedal. Za čo som peniaze minul? No, zamyslime sa. Dvakrát na týždeň som kupoval potraviny, dal som synovi vreckové, zaplatil som obed v škole. Navyše tento mesiac bol komunálny odpad vyplatený z mojich peňazí. A to je vo všeobecnosti všetko. Môj plat nebude stačiť .

V to ráno som mu pokojne vysvetlila, kam sa peniaze minuli. A večer prišiel a pokračoval v tejto hlúpej tiráde. Teraz požaduje, aby som mu ukázala všetky výpisy a potvrdenia o nákupoch. Hovorí, že niekde utrácam peniaze, ale nehovorím mu to. A samozrejme nemám čo skrývať, ale prečo som povinná to robiť? Nech už niekto povie čokoľvek, sú to moje peniaze. Áno, v rodine máme spoločné peniaze , ale prečo by som ich mala ukázať? Z akého dôvodu?

Stanovisko

Takéto situácie nie sú neobvyklé. Problémy s peniazmi často vedú k hádkam a konfliktom. Ako vyriešiť túto konkrétnu situáciu? Zdá sa nám, že riešením sa môže stať organizovaný rodinný rozpočet. Koniec koncov, teraz manželia len míňajú peniaze, vlastne nerozmýšľajú, kde a koľko. Keby robili domáce účtovníctvo, bolo by to oveľa jednoduchšie.

Obvykle sa bežné výdavky opakujú mesiac čo mesiac. Prečo si teda nevypočítať konkrétnu sumu, ktorú potrebujete na mesiac, a odložiť si ju na samostatný účet alebo ju dať do krabice doma? Bude teda zrejmé, na čo sa peniaze minuli. Môžete tiež zaznamenať svoje výdavky najmenej na jeden mesiac a zistiť, na čo platíte najviac.

Skutočnosť, že manžel vyžaduje, aby jeho manželka ukazovala výpisy, nie je úplne správna. Musí predsa pochopiť, že jej peniaze idú aj rodine. O tom, že nikto neplatí za jej domáce práce, už mlčím . Keďže si zarába sama, má právo minúť niečo na seba.

Okrem toho musí existovať dôvera v rodinu. A pokiaľ ide o takéto hádky, je čas niečo zmeniť. V opačnom prípade existuje obrovské riziko zničenia rodiny z čista jasna. Čo si myslíte, čo by sa malo v takejto situácii urobiť? Ako funguje rozpočet vo vašej rodine?

You Might Also Like