Rady a nápady

Tento jed ničí kosti! Pijete ho aj vy …

Už mnohokrát ste počuli, že sladené nápoje sú nezdravé. Ženy sa im vyhýbajú, pretože sa z nich priberá a muži ich zas vyhľadávajú, pretože rýchlo dodávajú energiu (aspoň na krátky okamih sa to môže zdať). Dr West Conner, ktorý organizuje farmaceutická školenia, vykonal výskum, ktorý dokazuje, že nápojom ako je kola by sme sa mali vyhýbať. V priebehu prvých 10 minút od vypitia sladeného nápoja si „doprajeme“ až 10 lyžičiek cukru (toto množstvo zodpovedá maximálnemu dennému množstvo cukru). Náš organizmus by sa mal začať búriť a vyvolať zvracanie.

11489056837q1

To sa ale nestane, pretože kyselina fosforečná zabíja neznesiteľne sladkú chuť. Po 20 minútach sa hladina cukru v krvi enormne zvýši a uvoľňuje sa inzulín. Pečeň začína pracovať na plné obrátky a množstvo prebytočného cukru sa mení na tuk.

21489056837q2

Po 40 minútach telo absorbuje všetok kofeín obsiahnutý v nápoji. Zreničky sa rozširujú, zvyšuje sa krvný tlak a pečeň do krvi uvoľňujú viac cukru. Adenozinové receptory v mozgu sa blokujú a dostaví sa pocit únavy. To ale nie je všetko.

Mozog stimuluje čoraz väčšie množstvo dopamínu a my sa náhle cítime lepšie. Rovnakým spôsobom fungujú aj rôzne drogy … napríklad heroín …

41489057256q4

V priebehu hodiny sa kyselina fosforečná viaže s vápnikom, horčíkom a zinkom. Metabolizmus sa znovu zrýchľuje, jedná sa ale o proces vynútený kvôli obrovskej dávke cukru a množstvo farbív, ktoré z tela vylučuje vápnik.

Potom sa prejaví efekt kofeínu a my musíme na záchod, kde sa telo zbavuje vápnika, horčíka, zinku, sodíka a vody. Keď eufória pominie, objaví sa stav podobný hypoglykémii (množstvo cukru v krvi drasticky klesá a cítime sa unavení a podráždení). Naše telo sa zbavilo základných stavebných zložiek kostí a sme na najlepšej ceste k cukrovke. Pamätajte, že všetky produkty treba užívať s mierou. Občas si sladené nápoje môžeme dopriať, ich nadmerné pitie ale zvyšuje riziko vzniku mnohých chorôb, napríklad aj cukrovky!

zdroj:flickr

You Might Also Like