Jar sa k nám blíži rýchlosťou blesku! Dnes Vám pripomenieme, ako a kedy presadiť izbové rastliny, aby sa im poďakovalo za vynikajúci rast a kvitnutie.
KEDY PRESÁDZAŤ IZBOVÉ RASTLINY
Na začiatok je dôležité pochopiť, ako rastlina signalizuje, že je čas na presadenie. Znakov je niekoľko:
- Tempo rastu sa aj napriek správnej starostlivosti o rastliny veľmi spomalilo.
- Z odtokového otvoru sa vynorili korene.
- Nové listy majú menšiu veľkosť ako zvyčajne, stratili sýtosť farieb.
- Rastlina je vizuálne neprimeraná kvetináči.
Aký kvetináč zvoliť?
Najskôr je dôležité vziať do úvahy veľkosť predchádzajúceho kvetináča. Nový musí mať priemer a výšku minimálne o niekoľko centimetrov väčšie. Čím väčšia je rastlina, tým väčší si môžete vziať nový kvetináč.
Okrem toho je dôležitý aj materiál výrobku. Často sa používa terakota, keramika alebo plast. Majte na pamäti, že pôda v pórovitom terakotovom kvetináči pomerne rýchlo vysychá. Preto je lepšie zasadiť do nej rastlinu, ktorá nepotrebuje hojné zalievanie. Keramické a plastové kvetináče sú ideálne pre zelených milovníkov vlhkosti. Ak ste si vybrali kvetináč bez otvorov, nezabudnite na dno položiť dobrú drenážnu vrstvu a rastlinu zalievajte o niečo menej často ako zvyčajne.
Aký je rozdiel medzi transplantáciou a prekládkou? Ako správne „presadiť“ rastlinu?
Keď vyberieme rastlinu z črepníka a očistíme jej korene od pôdy, hovorí sa tomu transplantácia. Vo väčšine prípadov to nemusíte robiť. Pri striasaní starej pôdy riskujete poškodenie koreňov rastliny, čo môže viesť k jej odumretiu. Prekládka sa ale odporúča takmer pre všetky zdravé rastliny . V takom prípade stačí rastlinu dostať z nádoby a umiestniť ju do novej, pričom do nej pridáte chýbajúce množstvo pôdy.
ČO JE NESMIERNE DÔLEŽITÉ PAMÄTAŤ PRI „PREMIESTŇOVANÍ“ RASTLINY DO NOVÉHO KVETINÁČA
- Aby ste sa k rastline ľahšie dostali, pred manipuláciou ju nezalievajte.
- Vždy urobte drenážnu vrstvu a majte na pamäti, že po prvom zalievaní pôda v kvetináči poklesne.
- Ak sa pri tom poškodili korene rastliny, neponáhľajte sa ju zalievať . Týmto spôsobom môžete znížiť pravdepodobnosť ich rozpadu.
Vedeli ste o týchto princípoch presádzania izbových rastlín? Neváhajte a zdieľajte v komentároch svoje životné skúsenosti, ktoré pomáhajú dosiahnuť aktívny rast a kvitnutie. Veľa štastia!