V roku 1922 Mollie Maggiová, jedna zo zamestnankýň americkej fabriky, umrela za tragických okolností – umrela na vnútorné krvácanie, ale to bolo len smutné zakončenie choroby, ktorá trvala približne rok.
Molly najprv prišla o všetky zuby, niektoré jej vypadli samy, niektoré jej museli odstrániť. Jej ďasná krvácali, neskôr mala poškodenú celú čeľusť a k nej sa pridala aj zlomená bedrovej kosť. Podobný osud stretával aj ďalšie ženy z fabriky.
Lekári tvrdili, že sa jedná o príznaky syfilisu. Majitelia ale vedeli celú pravdu … V roku 1911 dostala Nobelovu cenu Maria Skłodowska-Curie za objav polónia a rádia, ktorými zamestnankyňa maľovala fosforeskujúce čísla a vzory na rôzne povrchy …
Najmladšia zamestnankyňa mali ešte len 14 rokov. Vedenie všetkým hovorilo, že rádium je v malom množstve dokonca zdraviu prospešné … ženy navyše mali povrch špeciálnych štetčekov vyhladzovať vlastným jazykom a tak prijímali vysoké množstvo toxickej látky. Nemali ani tušenie, že ich to pomaly zabíja – tešili sa, že zarábajú trikrát viac, než ženy v iných fabrikách. Prezývali ich aj „dievčaťa – duchovia“, pretože ich pokožka v tme mierne žiarila. Smrť Molly ale nebola tým najhorším … začali sa diať oveľa horšie veci …
Ženy rodili mŕtve deti, na telách sa im začali objavovať nádory, ktoré ich deformovali. Ženy z ostatných fabrík začali tiež protestovať, majitelia robili ale všetko pre to, aby im nikto neuveril. Falšovali výsledky testov a tvrdili, že je to trest za zhýralý život (všetci trvali na tom, že prvá obeť mala syfilis). Až v roku 1925 sa odborníci začali vážne zaujímať o problematiku žiarenia v továrňach, pretože … tentoraz umrel muž. Po exhumácii pracovníkov bol stále viditeľný svetelný náter …
Pre niektorých ľudí sú peniaze dôležitejšie ako zdravie.
zdroj:facebook