Rady a nápady

Efektívne metódy, ktoré mamičkám pomôžu naučiť svoje dieťa k pravidelnému spánku

Skúsení rodičia vedia, že nočný spánok dieťaťa je veľmi dôležitý . Nie každému sa však podarí aby si dieťa zvyklo na pravidelný spánok, a aby správne balansovalo s obdobiami bdenia. Našťastie sa táto téma študovala široko ďaleko. Preto už dlho existujú rôzne techniky a triky, ktoré pomôžu dať dieťa do postieľky.

Dnes Vám povieme tipy ako naučiť svoje milované dieťa rýchlo zaspávať a nerušene spať. To je koniec koncov v prvom rade dôležité pre správny vývoj dieťaťa . A samozrejme, kvalitný spánok pre deti ušetrí rodičom nervy.

SPÁNOK DIEŤAŤA V NOCI

V tomto článku sa budeme deliť o niekoľko metód, ktoré pomôžu mladým rodičom uspať ich dieťa v noci . Existuje však množstvo skutočných pravidiel, nezávisle od zvolenej techniky.

Najprv nezabudnite, že najlepšie je začať dieťa učiť spať medzi 4. a 6. mesiacom . Čím sú deti staršie, tým ťažšie je narušiť ich spánkové vzorce. Po druhé, ak necháte svoje dieťa samé cez noc, uistite sa, že je v teple a pohodlí. V jeho blízkosti by nemalo byť nič, čo by mu mohlo prekážať v spánku.

Pripravte sa tiež na to, že sa vášmu dieťaťu nemusí páčiť váš nápad. Ak plače, potom týmto spôsobom jednoducho ukáže svoj postoj k tomu, čo sa deje. Dosiahnutie požadovaného výsledku bude trvať istý čas a pre každé dieťa je to individuálne.

Ako naučiť dieťa spať

Prvá metóda je zameraná na to, aby sa dieťa naučilo samo zaspávať. Takzvaná technika „Vyplač sa“ je dať dieťa do postieľky a potom ho nechať samé. V ideálnom prípade by malo byť dieťa už ospalé. Aby ste to dosiahli, musíte sledovať jeho správanie počas celého dňa a sledovať signály, ktoré naznačujú, že je čas na spánok dieťaťa. Napríklad začne zívať banálne alebo si cmúľať palec na ruke.

Ak dieťa zostane samé, nemal by nikto z rodičov viac vstupovať do miestnosti. A tu sa začína najdôležitejšia časť techniky. Áno, dieťa pravdepodobne začne plakať. Ale ani otec, ani mama nemôžu ísť do škôlky a upokojiť dieťa . Musí to urobiť sám a zvykne si zaspať v postieľke bez rodičovského vedenia.

Ďalším spôsobom je ferberizácia. To je technika Richarda Ferbera , renomovaného lekára, ktorý študuje spánok a problémy so spánkom u detí už viac ako 30 rokov. V podstate je táto technika podobná tej predchádzajúcej. Lekár však umožňuje rodičom vstúpiť do miestnosti, aby upokojili plačúce dieťa. Rozdiel je iba v čase.

Ak počujete plač, najskôr počkajte 3 minúty a až potom dieťa upokojte. Ďalej by sa malo postupne zvyšovať časové obdobie, počas ktorého môžu rodičia vstúpiť do škôlky. Okrem toho je zakázané vyzdvihnúť dieťa , nakŕmiť ho a zapnúť svetlá v miestnosti. Tiež dieťa veľmi dlho neutešujte.

Metódy pre rodičov

Ďalšia metóda sa nazýva The Chair Method . Ak názov preložíte doslovne, získate niečo ako stoličku alebo metódu stoličky . Čo to znamená? Dieťa uložte do postele a ihneď opustite miestnosť. Keď počujete plač, vráťte sa a posaďte sa na stoličku blízko postieľky dieťaťa. Nerob nič iné. Správajte sa čo naj nudnejšie, aby dieťa nedúfalo v žiadnu činnosť.

Zakaždým posuňte stoličku ďalej od postele . Dieťa si začne zvykať na to, že vaša prítomnosť nijako neovplyvňuje jeho neochotu spať. Skôr alebo neskôr sa zmieri s tým, že pod dohľadom zaspí, a prestane plakať. A už nemusíte ísť do miestnosti.

Ďalšou metódou je uloženie dieťaťa do postele a čakanie na jeho reakciu. Ak je dieťa v pokoji, opustite miestnosť.

Keď dieťa začne plakať, mali by ste počkať pár sekúnd a zistiť, či sa dieťa upokojuje. Potom choďte k dieťaťu a vezmite ho na upokojenie. Akonáhle sa dieťa upokojí, vložte ho späť do postieľky (je jedno, či je hore) a nechajte ho zaspať samé.

Ďalšou technikou je uspanie dieťaťa akýmkoľvek spôsobom, ktorý sa vám páči . Zároveň však zakaždým musíte skrátiť čas, ktorý strávite ukladaním dieťaťa do postele. Závislosť, nič viac.

Posledná uvedená technika je založená na potrebách dieťaťa . Inými slovami, dieťa nezaspí, kým to naozaj nebude chcieť. Preto musíte určiť čas, v ktorom dieťa skutočne zaspí.

Napríklad dieťa zvyčajne ukladáte do postele v 20:00 a on zaspí až v 21:00. Hodinu vás obťažuje plačom, hoci tomu sa dalo vyhnúť. Začnite ukladať dieťa do postele o 21 rokov a potom postupne zmeňte čas na ten, ktorý potrebujete. Dieťa teda bude môcť prestavovať bez toho, aby si to uvedomovalo.

Čo nerobiť

Po prvé, miestnosť, kde dieťa spí, by mala byť v noci tmavá . Len tak sa dieťa dokáže upokojiť a začne produkovať melatonín, hormón regulujúci spánok. Po druhé, vždy sledujte stav dieťaťa. Ak uvidíte prvé príznaky ospalosti, je čas ísť spať.

Denný spánok dieťaťa je samozrejme dobrý. Musíte však uznať, že všetko by malo byť s mierou. Dbajte na to, aby množstvo spánku počas dňa nepresiahlo 3 hodiny . V opačnom prípade môže dôjsť k narušeniu celého spánkového režimu. Pamätajte tiež na to, že vaše dieťa potrebuje jasný denný režim. Keď vie, aké procedúry ho čakajú pred spaním, môže si oddýchnuť a pripraviť sa na noc.

 

You Might Also Like