Pokiaľ ide o mňa, čistota na toalete a v kúpeľni je jedným z hlavných ukazovateľov upratanej žienky. Navyše, udržiavanie poriadku je tam oveľa hrozivejšie ako napríklad v tej istej kuchyni. Práve ste umyli všetky inštalatérske práce do lesku, keď sa o pár dní objaví nenávistná tabuľa. A stále zarosené zrkadlo? Spravidla upratujte a upratujte znova! Mimochodom, dnes sa nebudeme baviť o celej kúpeľni. Dnes Vám povieme ako kúpeľňu očistiť .
AKO ČISTIŤ KÚPEĽŇU
Na internete existuje veľa spôsobov, ako vyčistiť vaňu od nečistôt a povlakov . Je však veľmi dôležité vziať do úvahy materiál, z ktorého je vaňa vyrobená. Nesprávne vyčistený výrobok môže koniec koncov jednoducho pokaziť povlak.
Napríklad, ak máte akrylovú vaňu, radšej už viac neexperimentujte. V žiadnom prípade by ste nemali používať výrobky s abrazívnymi časticami : môžu na povrchu zanechať škrabance. Chlór, acetón, amoniak a formaldehydy sú zakázané.
Liatinové vane sa považujú za oveľa odolnejšie voči rôznym chemikáliám . Súkromný dom, kde som prežil väčšinu svojho života, mal práve takúto vaňu. A úprimne povedané, jej stav zostával veľmi požadovaný. Postupom času sa v ňom začnú objavovať mikrotrhlinky, do ktorých sa upchávajú nečistoty. Zbaviť sa toho je dosť ťažké. Ale nič nie je nemožné!
Ľudové metódy: čistenie liatinovéj vane
Liatinové vane sú perfektne vyčistené bežným práškom na pranie. Ak však nechcete znova používať chemikálie pre domácnosť, tu je niekoľko jednoduchých a rozpočtových možností. Sóda, samozrejme! Táto kúzelná palička si poradí s takmer akýmkoľvek druhom špiny.
Na kúpeľňu je najlepšie použiť zmes sódy bikarbóny a soli v rovnakých pomeroch. Výrobok stačí naniesť na vlhký povrch. Po 30 minútach kúpeľňu utrite špongiou s bielocim práškom a nechajte zmes pôsobiť ďalších 40 minút. Potom výslednú kašu umyte teplou vodou. Voila!
Odvážne a skúsené ženy v domácnosti často používajú amoniak . Zmiešajte ju so sódou bikarbónou v pomere 1: 2. Potom zmes votrite do všetkých špinavých častí kúpeľne a po 30 minútach ju umyte.
Ďalším hackom v pracovnom živote je sóda bikarbóna kombinovaná s tekutým saponátom a octom . Túto metódu môžete použiť, ak váš prací prostriedok jednoducho nefunguje. Za týmto účelom zmiešajte všetky ingrediencie v pomere 2: 2: 1. Výslednú hmotu naneste na najšpinavšie časti kúpeľne. Produkt môžete zmyť po 20 – 30 minútach. Mimochodom, toto trio odvádza vynikajúcu prácu s usadeninami vodného kameňa.
Ako čistiť oceľovú vaňu
Oceľová vaňa nie je taká rozmarná ako akrylátová vaňa, musíte s ňou však byť veľmi opatrní. Napríklad povlak je dosť citlivý na veľmi vysoké teploty . Okrem toho by ste taký kúpeľ nemali umývať práškami a výrobkami s abrazívnymi časticami.
Amoniak v kombinácii s vodou funguje dobre so špinou na oceľovom povrchu . Na 1 pohár vody budete potrebovať 1 polievkovú lyžičku amoniaku. Tekutinu rozotrite na suchý povrch a po 10 minútach odstráňte všetky nečistoty. Ďalej nezabudnite kúpeľ opláchnuť.
Ak ste zvyknutí používať bežné domáce chemikálie, nezabudnite, že pre oceľové kúpele sú najlepšie gély . Pri umývaní tiež vždy noste rukavice. Je veľmi dôležité udržiavať pokožku vašich rúk bezpečnú a zdravú.
Akrylová vaňa
Môžete použiť ľudové triky na vyčistenie rozmarnej akrylovej vane? Ukázalo sa, že áno! K tomu môžete použiť bežnú zubnú pastu . Naneste veľkoryso na znečistené (napr. Zažltnuté) miesta a povrch po 30 minútach umyte.
Ocot je tiež dobrý. Pripravte ocotový roztok zmiešaním produktu s vodou (1: 2). Namočte do nej niekoľko papierových utierok a rozložte ich na špinavý povrch. Po 2 hodinách obrúsky vyberte a kúpeľ opláchnite.
Okrem toho sa môže tiež použiť kyselina citrónová . Aby ste to dosiahli, musíte sa okúpať a do vody pridať prášok. Na 200 litrov vody budete potrebovať 50 g „citrónu“. Po dvoch hodinách vypustite vodu, opláchnite vaňu a povrch utrite dosucha.
Prečo potrebujete záves do kúpeľne
Ak máte veľmi starú vaňu, ktorá sa ťažko čistí, môžete vždy opticky vylepšiť obraz miestnosti. Záves pre kúpeľňu sa s touto úlohou dokonale vyrovná . Toto nenahraditeľné príslušenstvo vás navyše ušetrí od nadmernej vlhkosti a kondenzácie.
Napríklad môj prvý prenajatý byt mal skvelú kúpeľňu, ale nebola tam žiadna opona. Aké to je nepríjemné! Vždy po sprche som sa musel trápiť s mokrou podlahou a pri kúpeľných procedúrach som sa musel sústrediť na to, aby som znova všetko nestriekal vodou.
Mimochodom, možno plánujete urobiť nejakú rekonštrukciu v kúpeľni. Preto veľmi skoro budete musieť zvoliť kúpeľňovú oponu .