Kybernetická bezpečnosť sa v modernej dobe čoraz viac dostáva k hlavným prioritám bezpečnostných zložiek každej krajiny. Nie je to žiadne prekvapenie – posledné mesiace boli charakteristické zvyšujúcim sa počtom hackerských útokov. Pokrok ide dopredu a počítačová inteligencia sa dostáva na úplne novú úroveň.
Správne používanie vášho počítača môže vyzerať na prvý pohľad ako jednoduchá záležitosť. Zapínate si Word, otvárate prehliadač potrebný na pozeranie si webových stránok, sledujete filmy či počúvate hudbu. Avšak aj v týchto prípadoch sa môžu vyskytnúť nepríjemné komplikácie.
Šikovní hackeri vedia v človeku vzbudiť presvedčenie, že nie sú schopní rozoznať zlomyseľné odkazy od tých nebezpečných. Maskujú ich za tie, na ktoré sme zvyknutí a nenapadlo by nám, že sa môže jednať o podvod. V dôsledku ľudskej neznalosti sa im týmto spôsobom darí napádať a ničiť aj tie najlepšie fungujúce systémy.
Facebook – sociálna sieť spájajúca priateľov po celom svete. Kedykoľvek môžete kontaktovať svojich príbuzných, ktorí sa nachádzajú na druhom konci sveta alebo požiadať susedku, aby vám uvarila čaj. Napriek týmto a ďalším výhodám je tiež plný spamov, reklám a škodlivých odkazov v súkromných správach.
Ak si na Facebooku nájdete správu s linkom (nezáleží na tom, či je to váš priateľ alebo neznámy človek), v žiadnom prípade ho neotvárajte. Špecialisti spoločnosti Kaspersky Lab v Rusku identifikovali nový typ vírusu, ktorý presmeruje nič netušiace obete na falošnú stránku a automaticky nainštaluje do počítača škodlivý software.
Presný mechanizmus šírenia tohto nového počítačového vírusu je stále neznámy. Odborníci z počítačovej bezpečnosti sa domnievajú, že hackeri používajú účty a údaje zhromaždené na nechránených prehliadačoch určených na distribúciu týchto odkazov.
Link prichádza v správe vo formáte „vaše meno+video“, k nemu je pripojená aj vaša profilová fotografia. Odkaz sa začína hyperlinkom začínajúcim sa bit.ly. Ten vás presmeruje na dokument na Google disku. Dokument naznačuje že sa jedná o video, čím sa mu ale darí zhromaždiť si všetky fotografie odosielateľa.
Keď na video kliknete, uskutoční sa ďalšie presmerovanie, ktoré sa líši od operačného systému každého prehliadača. Napríklad, používatelia Mozilla Firefox, budú vyzvaní na aktualizáciu prehrávača Flash Player. Namiesto stiahnutia aktualizácii si stiahnete vírusový program.
Používateľom prehliadača Google Chrome sa zobrazí stránka, ktorá je upravená ako YouTube. Následne na tom sa im objaví správa o chybe, ku ktorej došlo a návrh na prevzatie aktualizácie. Ak sa táto žiadosť potvrdí, do počítača sa nainštaluje škodlivý program, obsahujúci neznáme súbory.
Škodlivý softvér nainštaluje iba reklamné bannery a bloky, aby svojim tvorcom priniesli ďalšie príjmy. Aby ste sa nechytili do ich návnady, neotvárajte odkazy tretích strán a podozrivé videá. Zdieľajte tento článok so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach!
Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!
zdroj:takprosto.cc